Asmanın Öyküsü Sesli Masalı

Masalı dinlemek için play(solda üçgen şekil) tuşuna basın

Asmanın Öyküsü Masalı, Sesli Masal Dinle

Bir zamanlar bir tarlanın kenarında yemyeşil yapraklı bir asma yaşarmış, gün boyu tarlada çalışan çiftçileri seyreder onların güneşin altında terlediğini görür üzülürmüş.

- “Hiç olmazsa dinlenmek, yemek için gölge bir yerleri olsaydı. Şu dört sıranın üstüne koydukları dağlar hiç gölge vermiyor ki...” diye içlendikçe içlenirmiş. Hele yazın çiftlerin hali daha da kötü olunca, güneş iyiden iyiye çevreyi yakmaya başlayınca, yeşil yapraklı bitki kararını vermiş.

- “Bütün gücümü toplayıp şu sırığa asılmaya, tırmanmaya çalışacağım. masalsitesi.com  Eğer bu işi becerirsem yapraklarım onları güneşten korur.

Sponsorlu Bağlantılar

demiş. Dediğini de hemen yapmaya başlamış. Üstünde kuru dalları olan sırıklar önce bitkinin gövdelerine sarılmasından bir şey anlamamışlar. Ama onun çiftçileri güneşten korumak için bu işe giriştiğini anlayınca, dördü dört bir yandan ona güç vermeye başlamışlar. “Dayan, asıl iyice asıl. Bu işi becerirsen, iyice asılabilirsen sana asma diyeceğiz. Dayan asma kardeş. Asıl asma kardeş” diye bağırıyorlarmış.

 

Asma sonunda başarmış. Yemyeşil yapraklarını iyice sermiş üstüne. Çiftçiler ertesi gün tarlaya geldiklerinde, kuru dallarla kaplı çardağın üzerinde, güzel, gölge veren yemyeşil bir çardak görünce sevinçlerinden daha hızlı çalışmaya başlamışlar. Asma da yapraklarını parlatıp seyretmiş onları. Bu masalımız da bitti.