Çoban Kızı Okuma Masalı

cbnkzBir varmış bir yokmuş eski diyarlarda zengin bir bey varmış. Bu bey kendini diğer insanlardan üstün görür fakirleri hiç sevmezmiş. Ama bu beyin karısı çok iyi kalpli bir kadınmış. Günün birinde dilenci kılığındaki bir büyücü bu beyin kapısını çalmış. Kapıyı beyin karısı açmış. Dilenci:

 

"Hanımım, hanımım yiyecek hiç bir şeyim yoktur. Ne olur bana yardım et!" diye yalvarmış. Kadın yoksul dilenciye acımış. Onu bir güzel yedirmiş, giydirmiş. Bunun üzerine dilenci kadına aslında bir büyücü olduğunu açıklamış ve bu iyiliği karşısında onun falına bakacağını söylemiş. Büyücü fala bakmış, başlamış anlatmaya:

 

"Hanımım, çok yakında güçlü kuvvetli bir oğlun olacak ama bu oğlan onunla aynı gün doğan bir çoban kızıyla evlenecek," demiş.

 

Bunu duyan kadın çok sevinmiş hemen kocasına büyücüden duyduklarını anlatmış. Ama Bey karısı gibi sevinmek yerine bu duruma çok kızmış.

 

"Koskoca bir bey oğlu gidip fakir bir çoban kızı ile evlenemez!" diye bağırmış.

 

Aradan günler, aylar geçmiş. Beyin karısı bir oğlan doğurmuş. Bey, oğlunun doğduğu gün çevredeki çobanların evine bir adam yollamış. Kimin kızı olduğunu öğrenecek ve o kızı öldürecekmiş. Böylelikle oğluna zengin başka bir kız bulacakmış. Sonunda bir çobanın da o gün kızının olduğunu öğrenmiş. Hemen o çobanın evine gitmiş. Kapıyı çalmış.

 

“Yoldan geliyorum. Çok yoruldum. Bir tas çorba

Sponsorlu Bağlantılar

verip bu gece beni burada yatırıverir misin?” demiş. Çoban da çok iyiymiş.

 

“Bir göz odam var. Benimle beraber karımla dün doğan kızım beraber yatıyoruz. Sen de bir köşede yatarsın.” demiş.

 

Gece olunca Bey küçük kızın yanına bir yılan bırakmış. Bu yılanda gidip kızı ısırmış. Bey kızın öldüğünü düşünüp hemen evden kaçmış.

 

Aradan epey bir zaman geçmiş. Beyin oğlu büyümüş. Kocaman bir delikanlı olmuş. Ama yaşı gelmesine rağmen bir türlü evlenememiş. Bey babasıda ona bir gelin bulamamış. Artık Beyin canına tak etmiş, oğluna:

 

"Yeter ki evlen, kimle evlenirsen evlen," diye söylenip duruyormuş.

 

Beyin oğlu bir gün dere kenarına balık tutmaya gitmiş. Orada bir kız görmüş. Kızı çok beğenmiş. Kız da onu beğenmiş. Oğlan hemen babasına söylemiş. Bey de oğlu evlensin diye hemen kızı istemiş. Düğün gecesi gelince gelin kız başında duvak at üstünde bey oğlunun evine gelmiş. Bey oğlu ve kızı evlendirmişler. Düğün bitince gelin kız başındaki duvağı kaldırmış. Bir ne görsünler gelinin boynunda bir yılan ısırığı izi! Bey görür görmez bu kızın öldürmeye çalıştığı çoban kızı olduğunu anlamış. Meğerse o gün Bey kaçıp gidince kızın anası babası sese uyanmış. Çoban hemen kızına yılanın panzehrini sürmüş. Küçük kız da iyileşivermiş.

 

Bey, yaptıklarından çok pişman olmuş. Kızın ailesinden özür dilemiş ve bir daha kimseye kötülük etmeyeceğine söz vermiş. Beyin oğlu ve çoban kızı da mutlu mesut yaşamışlar.

 

Balıkesir Masalı