Karga, Tilki ve Salyangoz Kısa Masalı

Sevimli bir günde karga bir peynir yapmaya karar vermiş. Uğraşmış, didinmiş, bir peynir yapmış. Yuvasından dışarı çıkmış, gagasıyla peyniri tutarak dalda oturmaya başlamış. Tam peyniri bölecekmiş ki, bir tilki ortaya çıkıvermiş. Amacı, karganın peynirini mideye indirmekmiş.
Tilki hemen giriş yapmış: "Günaydın karga bey!" Karga cevap vermemiş, sadece kanadını sallamış.
Bu sefer tilki peyniri düşürsün diye şarkı söylemesini değil başka bir şey yapmasını istemiş:
"Karga kardeş, bugünlerde korkunç bir salgın var. İçtiğin sulardan bulaşıyor. Dilini morartıyor, tat alamıyorsun. Gaganı morartıyor, zor nefes alabiliyorsun. Sürekli garip uğultular duyuyorsun. Hayvan kanseri diyorlarmış buna. Beni de bu yüzden

Sponsorlu Bağlantılar

yolladılar. Bir ağzını aç da diline bakayım. Çünkü kanser ilk önce dilde etkisini gösteriyormuş."
Tilki o kadar etkili konuşmuş ki, karga anında ağzını açıp dilini uzatmış. Aynı anda peynir yere düşmüş. Tilki sinsice gülerek tam peyniri alıyormuş ki, bir salyangoz ortaya çıkmış. Olanları görmüş. Hemen tilkiye dönmüş:
"Eee, tilki kardeş! Ne ara hırsız oldun sen? Peynirini böyle çalacağına istesene! Birlikte paylaşsanıza! Boşuna birbirinizi üzüyor, vicdan azabına sürüklüyorsunuz."
Tilki çok utanmış. Kargaya peynirini geri vermiş. Karga da onu affetmiş. Peyniri üçe bölmüş. Üç hayvan birlikte peyniri afiyetle yemiş...