Kaval Çalan Tilki Okuma Masalı

Ormanın birinde, kaval çalan bir tilki varmış. Diğer tilkilerin aksine, kimseyi aldatmaz, hile ile uğraşmazmış.

Tüm tilkilerden utanırmış ve onları tanımazmış. Fakat bu duruma aldırmaz ve çaldığı kaval sayesinde karnını doyururmuş. Ormanlar kralı aslandan sonra ormanın en bilinen, tanıdık ve sevilen yüzüymüş. O kadar ünlüymüş ki aslanı bile geçmiş namı.

Ormanlar kralı bunu duyar da içine sindirebilir mi? Hemen huzuruna çağırmış tilkiyi. Tüm orman halkını da toplamış. Aslan, tilkiyi orman halkının önünde öldüremeyeceğini bildiği için onu sadece sorguya çekmiş. Sorularıyla tilkiyi bıktırmaya çalışmış.

"Sen  benim  hakkımda  'Ormanlar  kralından  daha  çok  tanınıyorum,  benim  kral olmam gerek' demişsin. Ne demek oluyor bu?" diye sinirli bir şekilde sormuş.

Tilki o dakika tilki olduğunu hatırlamış ve bunun bir oyun olduğunu düşünmüş. Kellesinin uçmaması için de kafasında bir çözüm üretmeye çalışmış.

-Olur mu kralım! Benim ne haddime bunları söylemek? Biliyorum ki, böyle bir şey söylersem bu sizin

Sponsorlu Bağlantılar

kulağınıza zaten gelecek. Ben kendimi neden ateşe atayım? Boynum kıldan incedir. Benim, sizin krallığınıza göz koyacak ne gücüm vaaar ne de deliliğim. Fil kardeşin  ya da kaplan kardeşin gücü ve asaleti ne arar bende? Gerçi onların ikisi de olsa sizden üstün gelemezler, demiş.masalsitesi.com

Bu durumu izleyen bütün hayvanlar fısıldaşmaya başlamış. Aslan bunun üzerine kükremiş ve:

- Söylediklerin gururumu okşadı. Tabi ki ne sen, ne fil, ne kaplan, ne de ormandaki diğer hayvanlar bana üstün gelebilir.

Kaplan ve fil bu duruma oldukça bozulmuşlar. Aslana diş bilemeye başlamışlar. Aslan, güç gösterisinde bulunmak için her iki hayvanı da ormanın ortasındaki boş alanda düelloya davet etmiş. Tüm orman halkı hem şaşkınlık hem de merak içindeymiş. Aslanın gururuna yenik düşeceğini bilerek böyle konuşan tilki ordan hemen sıvışmış.

Derken aslan, her iki güçlü hayvanla aynı anda düelloya başlamış. Ama kaplanın pençelerine ve filin gücüne daha fazla dayanamayan aslan maalesef yere yıkılmış. Ormanların kralının krallığı burada biterken, kavalıyla ünlenen tilkinin de, tilki olduğu vakit başlamış.