Masal Dinleme Konulu Yazı

Masal Dinleme

BU SAYFADA MASAL DİNLEME KONUSUNDA BİLGİ VERİLMEKTEDİR. MASAL DİNLEMEK İSTERSENİZ YANDAKİ "Masal Kategorileri" altından "Sesli Anlatım Masallar" SAYFASINDAN DİLEDİĞİNİZ MASALI DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Masal Dinleme

Kendisine okunan veya anlatılan masal ne olursa olsun, çocuk arada bir karşısındakinin sözünü kesecek, sorular soracaktır. Bu sorular, çoğunlukla onun güncel dertlerini ortaya koyar. Bu yoldan çocuğun korkularına ve genel sorunlarına bir çözüm bile getirilebilir.

 Anne-baba masal okudukları sırada çocuğun kendilerine yönelttiği sorularını engeller, okumayı yarıda kesmemesi için baskı yaparlarsa, çocuğun gece ağlayarak uykusundan uyanabileceğim bilmelidir.

 Bir örnek: Küçük Ozan’ın ilk dinlediği hikâye, geceleri çevrede dolaşan cinlerle ilgiliydi. O günden sonra çocuk, geceleri sokaktan geçen otomobillerin farlarının duvarda yarattığı gölgeleri gördükçe, korkuya kapıldı, her seferinde annesini veya babasını yanına çağırdı. Eğer Ozan’ın annesi, bu masalı oğluna anlatırken, cinlerin yazarın yarattığı düşsel yaratıklar olduğunu ona anlatsaydı bütün sorularını cevaplasaydı, bu durum elbette ortaya çıkmayacaktı.