Maymun Kral Okuma Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Memleketin birinde bir padişah yaşarmış. Bu padişahın çocuğu olmazmış. Çocuğum olsun diye Allaha çok dua edermiş. Gel zaman, git zaman padişahın bir kızı olmuş.

Kızı büyümüş, gelişmiş ama konuşmazmış, gülmezmiş. Doktorlar, şaklabanlar ne yaptılarsa bir türlü başarılı olamamış. Padişah kendine bir söz vermiş. “Kızımı kim konuşturursa, ona vereceğim” demiş. Bir gün Sultan Hanım sarayın balkonunda otururken, uzakta bir gemi görmüş. Gemi ama geminin etrafı ışıklı her tarafı parlakmış. Sultan hanım demiş ki:

“Şu gemiye bakın ne kadar güzel."

 

Sultan hanım konuşmuş hemen padişaha haber salmışlar. Padişah:

“Kızım ne dedi?” diye sormuş.

“Geminin ne kadar güzel olduğunu söyledi.” demişler. Padişah:

 

“Hemen gidin geminin içinde kim yetkiliyse, getirin kızımı ona vereceğim.” Padişahın adamları hemen gitmişler. Gemi kıyıya yaklaşınca bakmışlar ki gemide bir sürü maymun var. Geri dönmüşler, padişaha:

“Gemide hep maymun var.” demişler. Padişah:

“Olsun kimse o geminin lideri alın getirin.” demiş. Adamları gitmiş maymunların liderini alıp, gelmiş.

Padişah maymuna demiş ki:

“Benim böyle bir sözüm var. Kızımı sana vereceğim.” demiş. Maymun da kabul etmiş:

“Ama bir şartım var.” demiş. masalsitesi.com

“Düğünümüzün olduğu gün sokaklarda, etrafta hiçbir insan olmayacak.” Padişah:

“Tamam” demiş. Düğün günü herkesin dışarı çıkması yasaklanmış. Yasaklanmış da Sultan hanımın nedimelerinden biri meraklanmış.

“Acaba bu maymun, Sultan hanımı yiyecek mi?” demiş. Yukarı çatı arasına saklanmış. Maymun gelmiş, kürkünü çıkarmış. İçinden yakışıklı bir delikanlı çıkmış.

 

Yukarıdan nedime bunu görünce, hemen koşup, padişaha haber vermek istemiş. Çatıdan gelinle damadın arasına düşüvermiş. Damat, bunu görünce, hemen kürkünü giymiş. Acele gemiye binmiş açılmışlar, gitmişler.

Bunun üzerine Sultan tekrar konuşmamaya gülmemeye başlamış. Herkes bu duruma çok üzülüyormuş. Bir gün Sultan demiş ki:

“Baba bana bir hamam yaptır, gelenin geçenin derdini dinleyeyim vakit geçireyim.”

 

Sponsorlu Bağlantılar

"Tamam” demiş padişah kızının istediği hamamı yaptırmış. Gelen geçen hem derdini anlatıyor hem de ücretsiz yıkanıyormuş.

Memlekette bir de Keloğlan yaşarmış. Keloğlan bu hamamı duymuş. Anasına:

“Ana ben de bu hamam gidip, derdimi anlatayım.” demiş anası:

“A kel oğlum, senin ne derdin var ki ne anlatacaksın, gitme.” dediyse de laf dinletememiş. Keloğlan eşeğini almış, çıkmış yola az gitmiş, uz gitmiş. Bir deniz kenarına gelmiş. Akşam olmuş kurtlar ulumuş. Keloğlan korkmuş bir ağaca çıkmış. Ağaçtan bakmış ki bir gemi her yanı parıl parıl parlıyor. Gemi gelmiş, Keloğlan‟ın bulunduğu yere demir atmış. İçinde maymunlar başka bir maymuna hizmet ediyor. Yemekler yeniyor, şerbetler içiliyormuş. Sonra maymun eline şerbet kadehini alıp, şöyle bir dua etmiş.

 

“Yediğim yemekler, içtiğim şerbetler bana haram olsun. Yanımda Sultanım olmayınca, ağaçlar secdeye gelsin.” demiş. Ağaçlar eğilince Keloğlan‟ın olduğu ağaç da eğilmiş. Keloğlan da tavuk tepsisinden bir tane kapmış. Keloğlan:

“Tamam, Sultana anlatacak bir şey buldum.” demiş.

 

Keloğlan, hamama varmış ama kapıdaki görevliler içeri almak istememişler. Kapıda bağırışınca, Sultan duymuş. Keloğlan‟ı da içeri davet etmiş.

Keloğlan başından geçenleri anlatmış. Sultan, Keloğlan‟ın aldığı pilici yemiş. “Akşam beni oraya götürebilir misin?” demiş. Keloğlan:

“Aman Sultanım başınıza bir şey gelirse beni padişahım öldürür.” Keloğlan, korkmuş ama Sultanı da kıramamış. Akşam olmuş gidip, gene aynı ağaca çıkmışlar. Bir müddet beklemişler. Az geçmeden gemi görünmüş. Keloğlan:

“Biraz sonra dua edecek ağaçlar secde edecek aman Sultanım dikkat et düşersen ben padişaha ne derim.” demiş.

 

Gemi gelmiş, maymunlar hizmetlere başlamış. Maymun, şerbet kadehini kaldırıp, duasını etmiş. Ağaçlar secdeye gelmiş. Tam o sırada Sultan atlayıvermiş. Maymunlar hemen Sultanın üstüne bir halı örtmüşler. Sultanı alıp, gitmişler. Tabi Keloğlan‟ı bir tasa almış. Gidip, anasına olanları anlatmış. Anası:

“Senden başka kimse yokmuş, kimseye söyleme.” demiş. Her yerde Sultanı aramışlar. Sonunda Keloğlan, dayanamayıp, padişaha olanları anlatmış. Padişah:

“Demek sen kızımı mutluluğa kavuşturdun. Ben de seni ülkenin veziri yaptım.” demiş. Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.