Sevimli Tavşan Yavrusu Okuma Masalı

tavşancıkBir varmış, bir yokmuş. Ormanın bi­rinde sevimli bir tavşan yavrusu yaşarmış. Ormanda yaşayan bütün hayvanlar, bu sevimli yavruyu çok seviyorlarmış.

 

Sevimli yavru, bütün yaz ormanda gezmiş, tozmuş, bir güzel oynamış. Der­ken, yaz tatili bitmiş okullar açılmış. Fakat yavru tavşan okula gitmek istemiyor­muş. "Okumaya ne gerek var ki? Ben okumadan da her şeyi öğrenebilirim." diye düşünüyormuş.

 

Bütün arkadaşları okula gittiği halde, yavru tavşan okula gitmemiş. Yine ormanda gezmiş, tozmuş, oyunlar oynamış. Bir müddet sonra yalnızlıktan canı sıkılmış. Çünkü tüm arkadaşları okuldaymış.

 

Yavru tavşan, ördek amcanın dükkânına gitmeye karar ver­miş. "Bana masal anlatır, ben de dinlerim." diye düşünmüş.

 

Ördek amcanın dükkânına geldiğinde, kapı kapalıymış. Se­vimli tavşan, bu arada kapıda asılı duran bir kâğıt görmüş, fakat okuma bilmediği için yazıyı okuyamamış. Mutsuz bir şekilde evi­ne giderken, önüne ördek amca çıkıvermiş. "Ördek amca, biraz önce sizin dükkâna uğramıştım, fakat yoktunuz. Ben de geri dö­nüyordum." demiş.

 

Ördek amca: "Kapıdaki yazıyı okumadın mı? Malzeme alma­ya gidiyorum,

Sponsorlu Bağlantılar

10 dakika sonra geleceğim diye yazmıştım."

Sevimli tavşan, "Okuma bilmiyorum." diyememiş. dersimiz.com

Aradan birkaç gün geçmiş. Yavru tavşanın canı yine sıkılmış.

"Tavşan teyzemi bir ziyaret edeyim." diye teyzesinin evine gitmiş. 

 

Evin önünde bir sandalye varmış. Sandalyenin üzerinde de bir kâğıt asılıymış. "Teyzem, herhalde bu kâğıda 10 dakika soma geleceğim yazmıştır." deyip, sandalyeye oturmuş ve teyzesini bek­lemeye başlamış. Ama oturur oturmaz sandalyeye yapışmış.

 

Sandalyeden kurtulmak için çabalarken, teyzesi pencereden sevimli tavşanı görmüş. "Yavrum, sandalyenin üzerindeki kâğıdı okumadın mı?" diye sormuş.

 

"Okudum teyzeciğim. Kâğıtta 10 dakika sonra geleceğim ya­zıyordu. Ben de seni beklemek için sandalyeye oturdum."

 

Tavşan teyze gülümsemiş: "Yavrucuğum, yalan söylemek çok günahtır. Kâğıtta, oturmayın boyalıdır yazıyordu." demiş.

 

Sevimli tavşan, yaptığı hatayı anlayıp, çok utanmış. Teyzesi'ne bir daha yalan söylemeyeceğine söz vermiş. Sonra evine dönmüş.

 

Evine gelir gelmez yatmış, sabahı zor etmiş. Gün doğar doğ­maz kalkıp, doğruca okula gitmiş. Çok kısa zamanda okuma yaz­mayı öğrenmiş.

 

Türk Masalı