Son Pişmanlık Okuma Masalı

Bir varmış, bir yokmuş, bir köyde üç fakir adam varmış. Çocukları da yokmuş. Bir gün üçü beraber Hızır‟ı aramak için yola koyulmuşlar.

Hızır‟ı bulalım, derdimizi anlatalım, bu fakirlikten kurtulalım.” demişler. Günlerce gitmişler, yollarına devam etmişler. Hızır, bulunmaz, ama onların niyeti bulmakmış. Ararken karşılarına bir adam çıkmış. Adama selam verdikten sonra, Hızır‟ı aramaya çıktıklarını söylemişler. Adam:

Ne yapacaksınız Hızır'ı?” demiş.

Bizim isteklerimiz var, onları isteyeceğiz.” demişler. Adam:

Ben Hızır'ım” demiş. Adama inanmamışlar. İçlerinden birisi belki Hızır'dır, biz yine isteklerimizi bildirelim, diyerek bu adama isteklerini söylemişler. Hızır, birinci adama:

 

Ne istiyorsun?” diye sormuş:

 

Âlim olmak istiyorum.” demiş.

Âlim olduğunda öğrenciler yetiştirecek misin?” deyince adam, söz vermiş.

Hızır da bu adama üç yaprak vermiş.

Bunları al, sen çok iyi bir âlim olacaksın.” demiş. İkinci adama, isteklerini sormuş. Adam:

 

Ben zenginlik istiyorum.” demiş.

Zengin olduğunda fakirlere yardım edecek misin, öğrenci okutacak mısın?” deyince adam, söz vermiş. Bunun üzerine Hızır, ona bir lira vermiş.

 

Üçüncü adama sormuş, sen ne istiyorsun, diye. O da:

Benim ailem yok, ben bir aile istiyorum.” demiş. Hızır ona:

Memleketinde terzi bir kadın var. Geçimini terzilik yaparak kazanıyor. Sen de onunla evleneceksin.”

Sponsorlu Bağlantılar

demiş.

 

Adamlar az gitmişler, uz gitmişler memleketlerine dönmüşler. Üç yaprağı alan adam, çok iyi tanınan bir âlim olmuş. O zamanda bu adamın üstüne başka âlim yokmuş. Bir lirayı alan çok zengin olmuş. O zamanın tanınan zenginlerinden olmuş. Aile isteyen ise, o terzi kadınla evlenmiş. Böyle hayatlarını sürdürüp, gidiyorlarmış.

 

Aradan yıllar geçmiş. Hızır, kontrol etmek için bu adamların yaşadıkları yere gelmiş. İlk önce âlim olanın yanına gitmiş. Tanınmamak için de talebe kılığına bürünmüş.

Ben, ilim öğrenmek istiyorum, bana yardımcı olur musunuz?” demiş. Âlim de: masalsitesi.com

Ben sana hocalar tutayım, onlardan al ilimi” demiş. Talebe:

Hayır. Ben senden almak istiyorum.” demiş. Âlim, dayanamamış. Çocuğa:

Ben üç yaprakla âlim oldum, al şu üç yaprağı sen de âlim olursun.” diye bağırmış. Hızır da o adamdan âlimliği almış. Adamı birden eski, cahil haline geri döndürmüş.

 

Zengin olan adamın da yanına bir dilenci kılığında gitmiş. O adamdan da biraz para istemiş. Zengin adam, dilenciye iyi davranmamış, pencereden bir lira fırlatmış. Hızır, adamın bu hareketini görünce, çok sinirlenmiş. Bunun üzerine o adamın evinde o gece yangın çıkmış, bütün her şeyi yanmış kül olmuş, eski fakir haline geri dönmüş.

 

Daha sonra terzi kadınla evlenen üçüncü adamın yanına gelmiş. Ondan yemek, elbise istemiş. Adam ve karısı, ihtiyar adamla çok ilgilenmişler. Her istediğini yerine getirmişler. Bunun üzerine, Hızır zenginlik ve âlimliği de bu adam ve karısına bırakarak, oradan uzaklaşmış, gitmiş.