Takvim ve Saat Okuma Masalı

Takvim ve Saat

Duvar takvimi ve duvar saati duvarda yan yana asılı durmuş. 2017 yılı yeni başlamış. Takvim, duvar saatine:

- "Ben senden daha önemliyim. Bak yapraklarım ne kadar çok, günleri, ayları, yılı gösteriyorum. İnsanlar hangi ayda ve günde olduklarını bana bakarak takip ediyorlar." deyip, hep böbürlenirmiş. Saat:

-"Tabii ki çok önemlisin takvim arkadaşım, ama ben de çok önemliyim insanlar gün içinde saatin kaç olduğunu benden öğreniyorlar." dese de takvim:

- "Hadi canım, akşama kadar yelkovanla akrebin dönüp duruyor başka ne yapıyorsun ki..." deyip saati küçümsemiş.

 

Evin annesi, her gün takvimden bir sayfa kopartır, takvimin sayfasında yazılanları okur, saatinde arada sırada tozunu silermiş. masalsitesi.com Takvim:

- "Görüyor musun bak, benim sayfalarımı her gün okuyorlar. Senin ise ancak arada sırada tozunu alıyorlar." diye kendini övmeye devam edermiş. Saat ise ona bir şey demez, sadece gülümsermiş. Aradan aylar günler geçmiş, takvimin sayfaları azalmaya başlamış. Takvim artık eskisi gibi saatle

Sponsorlu Bağlantılar

uğraşmıyormuş.

Saat:

- "Ne oldu takvim kardeş, eskisi kadar konuşmuyorsun, seni biraz zayıflamış görüyorum." dedi.

Takvim:

- "Haklısın saat kardeş, sayfalarım azaldıkça üzülüyorum. Yakında tamamen bitecek, oysa sen hep aynısın durmadan çalışıyorsun; ama sende bir değişiklik olmuyor. Oysa seni ne kadar küçümsemiştim. Şimdi yanıldığımı anlıyorum. Sende çok önemliymişsin. Lütfen beni affet seni kırdığım için özür dilerim," dedi.

takvimSaat:

- "Üzülme takvim kardeş, ben sana kırgın değilim, ikimizde çok önemliyiz. Bunu ben zaten biliyordum", dedi. Birkaç gün sonra takvimin son yaprağı da kopartıldı.

- "Hoşçakal." dedi 2017 takvimi saat arkadaşına.

Ertesi gün yeni bir takvim asıldı duvara, gelen 2018 takvimiydi.

- "Hoş geldin" dedi saat.

"Hoş bulduk" dedi 2018 takvimi, birbirlerine gülümsediler.