Tombul Yılan Oki ve Gizemli Kuruyemiş Kısa Masalı

Tombul Yılan Oki ve Gizemli Kuruyemiş

Bir zamanlar bir ormanda sevimli mi sevimli bir yılan ailesi yaşarmış. Bu ailenin bir de tombul bir yılanı varmış. Bu yılanın adı Oki'ymiş. Oki, çok obur bir yılanmış. Bulduğu fareleri, böğürtlenleri, böcekleri, kısacası gözüne yiyecek gibi gözüken her şeyi midesine indirirmiş. Oki, bu tatlı hayatı sürdürürken hesapta olmayan bir durumla karşılaşacakmış...

Oki, o gün ormanda dolaşmaktaymış. Kuşlar, o gün çok telaşlıymış. Artık yavruları yumurtalardan çıkacak, nesillerini devam ettirme görevini devralacaklarmış. Ancak bu o kadar da değilmiş. Çünkü ormandaki yılanlar, hele hele Oki, yuvalar için bir tehlikeymiş. Telaşları da bundanmış.

Oki, bu yumurtalardan birini mideye indirmek istemiş. Yavaşça ağaca çıkmış. Kuşlar, onu görünce hemen yumurtalarını ayaklarıyla tutup uçmuşlar. Oki onları yakalayamadığı için hayal kırıklığına uğramış. Hızla aşağıya inmiş. Midesi gurulduyormuş.

"Ah, şimdi ben ne yiyeceğim?.."

Oki, farkında olmadan ormanın derinliklerine dalmış. Dümdüz ilerlemiş ve bir ağaca çarpmış. Çarpmanın etkisiyle başı dönmüş. Dönmüş, dönmüş, dönmüş ve bir çalılığın önüne gelmiş. Bu çalılığın

Sponsorlu Bağlantılar

üzerinde hiç bilmediği kuru yemişler varmış. Oki çok sevinmiş. Hemen kuru yemişleri yemeye başlamış. O kadar çok yemiş ki midesi bir miktar şişmiş.

Oki, bu maceranın ardından eve dönmüş.

Gece olunca, Oki'yi bir sancı bastırmış. O kadar şiddetli bir sancıymış ki... Oki tüm gece kıvranmış. Sancısı geçsin diye dereden su içmeye gitmiş. Ancak ne kadar su içerse içsin, sancı gitmemiş. Annesi, bir şey hissedip uyanmış ve yavrusunun dereden telaşla su içmekte olduğunu görmüş. Hemen yanına gelmiş.

"Ne oldu Oki, neden telaşlısın?"

"Sorma anne. Ormanın bir yerinde bulduğum kuru yemişler, ilk önce tatlı geldi. Sonra acı!"

"Nasıl bir kuru yemişti?"

"Kahverengiydi. Kuru üzüme benziyordu, ama yuvarlaktı."

"Çocuğum, sen zehirli, adı 'Sancılık' olan bir bitkinin meyvesini yemişsin. Birkaç saat sonra geçer, merak etme."

"Keşke yemeseydim. Hem uykumdan, hem de mutluluğumdan oldum."

"Bu da artık sana ders olur. Sakın bir daha bilmediğin yiyecekleri yemeye kalkışma!"

Yılan Oki, o günden sonra yediklerine dikkat etmiş. Bir daha bilmediklerini yememiş. Böylece mutlu mesut yaşamış.

 

-SON-