Uykucu Köpek Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, Kalbur Saman içinde. Bir kulübede sarı ve lacivert renklere ait uykucu bir köpek yaşarmış. Köpek bu! çok uyurmuş. Sabah olurmuş ama hâla kalkmak istemezmiş. Birgün sahibi dayanamamış ve uykucu köpeği alıp pazara satmaya götürmüş. Bu köpeği bedavaya verecekmiş. Bir çocuk onu satın almış. Eski sahibi ondan kurtulduğu için seviniyormuş. Köpekte öyle...

Neyse çocuk bu köpeği almış ve evine götürmüş. Hergün onu okşuyor onunla tatlı tatlı konuşuyor ve onu besleyip uyutuyormuş. Günlerden birgün bu çocuğun evine hırsız girmiş. Uykucu köpek bir anda uykusundan uyanıp Bütün gücüyle havlayıp hırsızın üzerine atlamış. Çok korkmuş hırsız. Ama belli etmemeye çalışmış. Köpeği Hoşt! diye kovmaya çalışıyor ama köpek uykucu atladığı hırsızın üzerinde uyumasın mı? uyanmak bilmiyormuş. O sırada köpeğin sahibi gelmiş yanına. Köpekçik uyanmış ama hâla hırsızın üzerindeymiş. Köpekle çocuk hemen vakit kaybetmeden karakola gitmişler. Köpek birden polise konuşmaya başlamış:

Sponsorlu Bağlantılar

- Merhaba Memur Bey! Ben Halk arasında bilinen adıyla Uykucu Köpek! Sizi Rahatsız ettiğimiz için üzgünüz ama şu üzerinde durduğum adam eve girdi ve hırsızdı. Bende uykumdan uyanıp var gücümle havlayıp adamın üzerine atladım! Oracıkta uyuyakaldım. Sahibimin geldiğini hissedince uyandım ve size geldik efendim. Memur bey çok şaşırmış ama belli etmemiş. Köpekle konuşmaya başlamış:

- Sorun değil köpek kardeş! iyiki getirdin bu adamı adam Kırmızı listemizdeydi. 12345678910111213141516171819120 suç kaydı var. Adamı şimdi sorguya çekeceğiz ve hemen mahkemeye göndereceğiz. Size ödül olarak şuradaki kemik parçalarını alın ve afiyetle yiyin, demiş. Köpek:

- Hav Hav Hav! Çok teşekkür ederim Memur Bey Allah Sizi Başımızdan eksik etmesin... Memur Bey:

- Amin! Memur Bey adamı sorgulamaya başlamış. Adam olanı biteni korkıu dolu gözlerle polise anlatmış. Poliste:

- Seni gidi uyanık seni doğru mahkemeye! Adam tırsarak:

- Peki Memur Bey... Adamı mahkemeye göndermişler ve adam cezasıjnı çekmiş. Masalda burada bitmiş. Siz siz olun çocuklar sakın hırsızlık yapmayın!