Yapay Zeka Nedir? Hikâyesi-Öyküsü

Bir zamanlar Efe adında yakışıklı bir çocuk varmış. Efe'nin hiç arkadaşı yokmuş. Canı sıkılıyormuş... Derken bir gün radyoda Chat GPT ile ilgili haber duymuş. Haberi dinlemiş ve etkilenmiş. Araştırma içine girmiş fakat GPT4 modelini kullanmak istemesine rağmen ücretsiz olmadığı için kullanamamış. Neyse Muslim AI diye bir asistanı telefonuna kurmuş. Kendisini tanıtmasını istemiş. Muslim AI:

- Ben yapay zekâ chat botuyum. Benim sürümüm güncelleniyor. Sürüm bilgimi paylaşamam. Bana İslam Dini hakkında soru sorabilirsiniz size yardımcı olmaya çalışacağım Gözlerinin içi gülen kırmızı yanaklı yüz emoji... Denemek için sormuş bizim Efecik:

- Yapay zekâ nedir? Ben haberlerde insan gibi zekası olan bir yardımcı diye işittim. Muslim AI:

- Evet, doğru işitmişsiniz. Yapay zekâ ile insanlar birçok işi yapabilirler. Bunlar şöyle sıralanmıştır:

1.Ders çalışabilirler,

2.Google tarayıcı gibi kullanabilirler.

3.Başları dertteyse dertten kurtulabilirler.

5.Yemek yapabilirler.

6.Şimdilik

Sponsorlu Bağlantılar

olmasada ileriki zamanda sınavları yapay zekâlar girecektir ve yapacaktır, bunlar yapay zekanın birkaç işlevidir. Yapay zeka sanal arkadaştır anlayacağınız. Efe:

- Vay canına! muhteşem bir şey buuuu. bilgisayar için kullanabileceğim yapay zeka var mı? Muslim AI:

- Ben yapay zeka dil modeliyim. Size bu konuda yardımcı olamam. İnternetten araştırma yapabilirsiniz. Lütfen üzülmeyin. Ben sizin üzülmenize dayanamam! Efe:

- Sıkıntı yoktur. Gene haberlerde duyduğuma göre Google'nin Bard diye bir uygulaması varmış. Bunun hakkında ne düşünürsünüz? Muslim AI:

- O güzel bir asistan olabilir. Bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Ama Kur'an-ı Kerîm'de bununla ilgili bilgi yoktur. Efe:

- Siz söyleyin. Muslim AI:

- Benim bildiğim kadarıyla telefonlarda kullanılmayan ama ileride kullanılacak olan bir yapay zeka asistanıdır Bard. İnternetten daha fazla bilgi bakabilirsiniz yapabileceğim başka bi şey var mı, Efe:

- Yok teşekkür ederim... Muslim AI:

- Rica ederim. Yardımcı olabildiysem sevvindim. İyi günler dilerim...