Akıl mı Güzellik mi? Okuma Masalı

Uzak ülkelerin birinde üzgün bir kral ile kraliçe varmış. Şatoları, elmasları olan ve her istedikleri yerine getirilen kral ve kraliçe çocukları olmadığı için çok üzgünlermiş. Kraliçe ne olur bir çocuğumuz olsaydı dünyanın en çirkin çocuğu da olsaydı ben onu severdim demiş. Aylar geçmiş ve kraliçenin hamile olduğu duyulmuş. Kraliçe bir erkek çocuk dünyaya getirmiş. Getirmiş getirmesine de doğan prens çok çirkinmiş. Kraliçe cinci başını çağırmış ve oğlunu nasıl güzelleştirebileceğini sormuş. Cinci başı kraliçem prensimiz çok çirkin ama çok akıllı ve tatlı dilli olacak demiş ve eklemiş. Prensimiz kimi severse onun daha akıllı ve tatlı dilli olmasını sağlayacak demiş. Bu sırada başka ülkede güzel mi güzel bir prenses doğmuş. Prensesin annesi olan kraliçede cinci başını çağırmış ve sormuş. Güzel prensesim büyüyünce nasıl bir kız olacak diye. Cinci başı cevap vermiş kraliçem prensesimiz çok güzel ama büyüdükçe aklı küçülecek iki kelimeyi yan yana getirip konuşamayacak kadar aptal olacak demiş.

Yıllar geçmiş ve prens ile prenses kendi ülkelerinde büyümüşler. Prens çok çirkin bir delikanlıymış ama tatlı dili ile kendini insanlara sevdirmeyi başarıyormuş. Prenses ise güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakıyor ama konuşmaya

Sponsorlu Bağlantılar

başlayınca iki kelimeyi yan yana getiremediği için aptallığı ortaya çıkıyormuş. Aptallığına çok üzülen prenses yalnız kalıp aptallığına ağlamak için ormana gitmiş. masalsitesi.com Kader bu ya prens de oradan geçerken güzel prensesi görüp güzelliği karşısında büyülenmiş. Ağlayan prensesin yanına gidip neden ağladığını sormuş. Prenses aptal olduğu için ağladığını söyleyince ben size aşık oldum dedim prens. Göreceksiniz aşkım sayesinde zekânız her geçen gün artacak demiş. Prenses buna inanmasa da seneye aynı gün olanları görmek üzere sözleşip ayrılmışlar. Gerçekten de güzel prenses her geçen gün aklı gelişerek güzel konuşmaya başlamış.

Bir yıl sonra sözleştikleri yerde buluşmak üzere prens ile prenses tutmuşlar ormanın yolunu. Prens karşısında güzelliği kadar aklı da artan prensesi görünce bakın aşkım sizin aptallığınızı geçirdi benimle evlenir misiniz demiş. Akıllı ve güzel prenses ama sen çok çirkinsin seninle evlenemem demiş. Çirkin prens benim aşkım sizin akıllı olmanıza neden oldu eğer sizde beni severseniz bende çok yakışıklı bir prens olurum demiş. Prenses çirkin prense peki o zaman seni seviyorum der demez çirkin prens yakışıklı bir prense dönüşmüş. O anda prenses ona aşık olmuş kırk gün kırk gece süren bir düğün ile evlenerek hayatları boyunca mutlu mesut yaşamışlar.