Arkadaşımız Çok Hastaydı! Kısa Masalı

hurmalarUzak bir şehirde küçük bir okul vardı. Bu okulun sınıflarından birinin öyle bir öğretmeni vardı ki, öğrenciler ondan çok korkarlardı. Hele yaramazlık yapmışlarsa...

Öğretmen ne zaman öğrenciler tahtadaki bir şeyi yazmaya başlasa, hemen masanın altındaki çekmeceyi açar, oradaki sepetten bir şeyler atıştırırdı. Ve öğrenciler yemesin diye onları sık sık uyarırdı: "Benim yediğim şey bir panzehir, bir ilaç çocuklar. Eğer boş yere yenilirse yan etkisini gösterir, sizi zehirler!"

 

O gün öğretmenin önemli bir işi çıkmıştı. Malum, ders sırasında gitmesi gerekti. Ve gitmeden önce öğrencileri iyice uyardı, özellikle yediği "ilaç" konusunda.

 

Öğrenciler, ilk önce normal davrandılar. Ancak bir öğrenci, masanın çekmecesinin içinde bulunan o ilacı merak edince olayların yönü değişti. Öğrencilerden bazıları, masanın kilitli çekmecesini bir toka yardımıyla açtı ve içindeki sepeti çıkardı. Ve ilk defa gördükleri bu şey karşısında hayrete düştüler. Bunlar, hurmaydı.

 

İlk önce

Sponsorlu Bağlantılar

cesaretliler birer tane hurma yedi. Hurmalar o kadar lezzetliydi ki, sinirli sahibini unutup hemen hurmaları hapur hupur yemeye başladılar. Sonra tüm öğrenciler onlara katılınca, ortalıkta hurma diye bir şey kalmadı. Ancak o zaman ne yaptıklarını anladılar. Kara kara düşünmeye başladılar.

 

Kurnaz ve genellikle sessiz bir öğrenci "Bari fazla ceza almayalım." diyerek planını anlattı. Ardından bir battaniyeyi bir öğrencinin üzerine serip, öğrenciyi sıranın üzerine yatırdı. Ve onun yüzünü boyayla kırmızıya çevirdi. Tüm öğrenciler de onun başına toplandı. Birkaç saat sonra öğretmen geldi ve topluluğu görünce sinirle: "Ne yapıyorsunuz?" diye bağırdı.

 

Kurnaz öğrenci hızla acıklı bir hale büründü ve şöyle dedi:

 

"Bizim arkadaş çok hastaydı, siz yokken birden fenalaştı. Ne yapacağımızı bilemedik. Sonunda sizin ilaçlarınızdan kullanmaya karar verdik. Hepsini ona yedirdik. Şu an etkisini göstermesi için bekliyoruz."

 

Öğretmen hiçbir şey demedi, sadece uzun bir nefes aldı ve dışarı çıktı. Ardından: "Hımmm," diye mırıldandı, "Bizim çocuklar büyüyor galiba!"