Baharın Habercisi Hikâyesi-Öyküsü

Baharın Habercisi

Bu sabah burnuma gelen ekmek kızartması kokularıyla güne başladım. Aslında uyanıktım ama bugün günlerden pazardı ve ben her zamanki gibi ödevlerimi  çoktan bitirmiştim, o yüzden yatağın içinde yatak keyfi yapıyordum.

- Hadi uykucular kalkın.

Annemin bu sesiyle ben de kardeşim Büşra da yataktan fırladık. Ben ikinci sınıfa gidiyordum, kardeşim Büşra henüz  Ana okulundaydı. Çok güzel bir gündü, güneş tepede adeta parlıyordu, o yüzden annem kahvaltıyı balkona hazırlamıştı. Henüz kahvaltıya yeni başlamıştık, babam çayından bir yudum çekti ve bana dönerek:

- Gürbüz ödevlerini bitirdiysen bugün sizi pikniğe götüreyim ne dersin? dedi.

Babamın bu sözleri hepimizi çok sevindirdi, uzun ve çetin geçen bir kış mevsiminin ardından ilkbahar yeni gelmişti ve uzun süredir gördüğümüz ilk güneşli gün bugündü. masalsitesi.com

Kahvaltıdan sonra annem hazırlıklarını tamamlarken babam da piknik malzemelerini arabaya taşıyordu. Büşra ile ben de onlara yardım etmeye çalışıyorduk. Öğle vakitlerinde piknik alanına geldik, çok kalabalıktı, bir çok insan ilkbaharın tadını çıkarmak için adeta doğaya hücum etmişti. Geldiğimiz yer tam bir doğa harikasıydı. Her yer yemyeşil ağaçlarla kaplıydı, bir çok ağaç çiçek açmıştı, büyükçe bir dere gürül gürül akıyordu, kuşlar, böcekler, arılar uçuşuyorlardı. Sanki bütün hayvanlar ve ağaçlar ilkbaharın gelişini kutluyordu. Bir ara gözüm havada sürü halinde uçan kuşlara takıldı, havada büyük bir “V”

Sponsorlu Bağlantılar

harfi şeklinde uçuyorlardı. Babam benim meraklı bakışlarımı farketmiş:

- Leylek sürüsü çok mu dikkatini çekti?

- Bunlar leylek mi?

- Evet.

- Nereye uçuyorlar?

- Leylekler bir tür göçmen kuşlardır. Diğer göçmen kuşlar gibi leylekler de kış geldiğinde güney yarım küreye, yani sıcak ülkelere göç ederler. Güney yarım kürede kış geldiği zaman da kuzey yarım kürede yaz gelmiş demektir, o zaman da kuzeye göç ederler. Yani onlara baharın habercisi diyebiliriz.

- Peki neden “V” harfi şeklinde uçuyorlar?

- Bu şekilde uçmaları onların hava direncini kırar, bir kuş kanatlarının arkasında kalan havayla yukarı yükselir, onu izleyen diğer kuş da ondan faydalanır, böylece daha az enerji harcarlar, öndeki kuş yorulunca yerine başkası geçer, zayıf kuşlarsa en arkalarda uçar.

 

Babamdan öğrendiğim bu bilgiler merakımı gidermeye yetmişti, gözden kaybolana kadar  göçmen kuşları izledim. O gün çok güzel geçti. Kardeşimle birlikte güzel oyunlar oynadık, yan tarafımızda piknik yapan çocuklarla tanıştık, onlarla yakalamaca, saklambaç ve yakan top oynadık. Bir ara bir başka göçmen kuş sürüsü gördük, babamdan öğrendiklerimi  arkadaşlarıma anlattım. Arkadaşlarla bir birimize telefon numaralarımızı paylaştık. Babam çok geç olmadan dönmemizi  istedi, henüz bahar yeniydi ve akşam üzeri soğuk olabilirdi. Yolda giderken hala birkaç gurup göçmen kuşlar intizamlı bir şekilde uçmaya devam ediyorlardı.