Çocuklardan Abdest Almasını Öğrenen İhtiyar Hikâyesi-Öyküsü

Çocuklardan Abdest Almasını Öğrenen İhtiyar

Bir gün bir yaşlı bir Müslüman çeşmeden abdest alıyordu. Peygamber Efendimizin torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (ra) da orada oynuyorlardı. Baktılar ki ihtiyar abdesti yanlış alıyor. Yanına sokulup beklediler. İhtiyar abdestini bitirdi, cebinden mendilini çıkarıp kurulanırken çocuklar:

"Selamün aleyküm" bey amca, abdestinin hayrını gör dediler. İhtiyar müslüman: "Sağ olun evlatlar, Allah sizden razı olsun" dedi. Çocuklar:

"Bey amca, sizden bir ricamız var; bir kardeşimle bir bahse giriştik. Biz ikimiz de bir abdest alalım sen bir bakıver, hangimizin abdesti doğru..."

Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin her ikisi de ayrı ayrı abdest aldılar. Yaşlı amca da dikkatle onların abdest alışlarını takip ediyordu. Çocuklar:

"Nasıl bey amca, hangimizin aldığı abdest doğru? Benim ki mi usulüne uygun, kardeşimin ki mi?
Sen bize şimdi söyle de bir daha yanlış abdest almayalım. Hem sana dua ederiz. Bir kelime öğretsen sana da sevabı var. Sen daha iyi bilirsin. Yaşlısın; biz daha çocuğuz" İhtiyar Müslüman:

"Çocuklar her ikinizin de abdesti doğrudur, hem

Sponsorlu Bağlantılar

tıpkı aynıdır. İkinizin de aldığı abdestin arasında hiçbir fark yoktur. Abdesti yanlış ve eksik alan benmişim, bu yaşıma gelmişim de doğru dürüst abdest almasını öğrenememişim. İşte şimdi sizler bana doğru abdest almasını öğrettiniz. Sağ olun, var olun. Allah sizlerden razı olsun. Siz kimin evlatlarısınız bakayım, isimleriniz nedir? Siz bana çok büyük bir iyilik ettiniz" Çocuklar:

"Babamız Hz Ali'dir, biz Hasan'la Hüseyin'iz. Hem Hazreti Peygamberin torunlarıyız dediler." İhtiyar Müslümanın gözlerinden tespih tanesi gibi yaşlar geldi, çok duygulandı, pek memnun olduğunu anlatmak için şöyle dedi:

"Evet, belli, belli... Dine çok uygun davranış ve hareketiniz, terbiye ve nezaketinizden belli. O yüce Peygamberin torunları ve Hz. Ali'nin evlatları olduğunuz, Peygamberimizin biricik kızı Fatımatüz-Zehra'nın ciğer pareleri olduğunuz, edep ve terbiyenizden hareket ve nezaketinizden bellidir... Hiç gönül kırmadan, ben ihtiyarın kalbini incitmeden yanlış abdestimi düzelttiniz, bana abdest almasını öğrettiniz. Allah sizden razı olsun diyerek çocuklara bol bol dua etti."