Gülpembe'nin Seçimi Masalı

Bu içerik, amatör çalışmaları desteklemek amacıyla yayınlanmaktadır, Siz de yazılarınızı Masal Ekle bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir varmış bir yokmuş. Uçsuz bucaksız bir ülkenin zengin bir padişahı varmış. Padişah çok sevdiği hanımını kaybedince tüm sevgisi kızı Gülpembeye vermiş. Onu el bebek yetiştirmiş. Kuş sütüyle beslemiş. Kendi alanında ünlü bilgili özel öğretmenler tutmuş. Kızına özel dersler aldırtmış. Bir yandan da kızına da dadısına:

-Sakın şımartmayın diye tembihlerde bulunmuş.

Gülpembe büyümüş güzel bir genç kız olmuş. Sarayın kapısına dünürcüler dayanmış. Dünür olanlar da sıradan insanlar değilmiş. Komşu ülkelerin prensesleri Sultanları zengin tüccarları...

Padişah her seferinde kızının rızasını almak istermiş.

-Sevgili babacığım üzgünüm! Bu şekilde bir evlilik düşünüyorum. Beni tanımayan biri olmalı. Hatta beni bir padişahın kızı değil de yoksul biri sanmalı. O koşullarda

Sponsorlu Bağlantılar

benimle evlenmek isterse anlarım ki duyguları da samimidir. Ben de o zaman evet derim dermiş Gülpembe. Bunun için bir plan yapmış. Dadısıyla birlikte birlikte eski püskü giysiler kuşanmış Ormandaki oduncu kulübesinde yaşamaya başlamış.

Bir gün kapılarına bembeyaz soylu bir at gelmiş. Onlara bir şey anlatmaya çalışıyormuş. Gülpembeye  dadısı atın peşine düşmüşler. Bir de bakışlar ki bir şehzade ayak bileğini kırmış. Gülpembeyle dadısı sehzadeyi kulubeye getirmişler. Kırık kemigini sarmislar. Şehzade bir ay onlarla yaşamış. Gulpembe bir prenses olduğunu hiç belli etmemiş. Sabahları bir tas çorbayla akşamları bulgur pilavıyla doyurmuş şehzadeyi. Şehzade sarayına dönme vakti geldiğinde ilk görüste AŞIK oldu Gülpembeye:
-Benimle evlenir misin? Sarayımın sultani olur musun demiş.
Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.