Hane Sahibi Okuma Masalı

Evvel zaman içinde padişahın biri, veziriyle gezmeye çıkmış. 

 

Bir adama misafir olmuşlar. Adam, padişah geldi diye hemen bir koyun kesmiş. Afiyetle yemiş, içmişler. Bir yandan sohbet edip, bir yandan da gelmişten geçmişten bahsetmişler. 

 

Akşam yemeği zamanı yaklaşınca adam bir koyun daha kesmiş. İkinci bir koyunun kesildiğini gören padişah, dayanamayıp sormuş: 

 

"Öğle yemeği için bir koyun kestin, onu bitirmeden bir koyun daha kesmenin ne lüzumu vardı?" 

"Hane sahibinin işine karışılmaz!" diyerek adam, padişaha bir tokat yapıştırmış. Bu hareketten vezir çok alınmış. Padişah da hiç ses etmemiş. Padişah ile vezir, bu tokadın intikamını almak için bu adamı saraya davet etmişler. 

 

Gel zaman, git zaman, adam gidip padişaha misafir olmuş. Padişahın yediği tokadı hala unutmayan vezir, hemen bir oyun oynamaya karar vermiş. Padişaha demiş ki: 

 

"Padişahım, bu intikamı alsak alsak deniz

Sponsorlu Bağlantılar

kenarında alabiliriz. Yemeği deniz kenarında yiyelim. Sen yemek kaplarını, yedikten sonra denize atarsın, adam da dayanamaz, kapları niye attığınızı sorar, siz de öcünüzü alırsınız." 

 

Davet günü gelmiş, deniz kıyısındaki sofraya oturmuşlar ... Yemek sırasında padişah, tabağı boşalınca denize fırlatmış. Bir olur, iki olur, derken yemeğin sonu gelmiş, adamdan hala bir ses yok ... 

Vezirin canı sıkılmış, adama göstermeden padişaha gizlice işaret etmiş, 'Niye bir şey demedi?' diye. Padişah son tabağı da denize fırlatınca vezir dayanamayıp adama çıkışmış: 

 

"Yahu! Padişah bütün kapları denize attı da sen niye bir şey demiyor da susuyorsun?" 

 

Bunun üzerine adam bir tokat da vezire yapıştırmış: 

"Hane sahibinin işine sen ne karışıyorsun!" demiş. 

 

Böylece adam hem padişaha hem de vezirine birer tokat vurmuş olur. 

 

(Türk Masalı)