İki Güvercin Okuma Masalı

İki Güvercin

Yemyeşil ormanın içinde bulunan güzel bir ağacın üstünde iki güvercin yaşarmış. Neşe içinde günlerini geçirirken güvercinlerden biri suratını asmış. Arkadaşına ben bu ormana artık sıkılmaya başladım uzak ülkelere uçmak, değişik yerler görmek istiyorum buralardan gidelim demiş. Kara güvercin; bu orman bizim yuvamız, burada mutluyuz, hem kış gelmek üzere, yolda donarız ben burada kalmak istiyorum, sende gitme demiş. Ak güvercin arkadaşına o zaman sen gelme ben gidip dönerim hem sana gördüğüm yerleri anlatırım demiş. Kara güvercin ne yaptıysa ak güvercini ikna edememiş.

Ak güvercin uzak diyarlara doğru uçmaya başlamış. Bir kaç gün gittikten sonra hava bir anda soğumuş ve yağmur yağmaya başlamış. Yağmurdan korunmak için bir ağaca sığınsa da ıslanmaktan kurtulamamış. Soğuktan tir tir titreyerek yağmurun dinmesini beklemiş. Yağmur diner dinmez tekrar başlamış kanat çırpmaya. Bir buğday tarlasından geçerken acıktığını fark edip buğday yemek için tarlaya konmaya karar vermiş. Tam buğdayları yemeğe başlamışken

Sponsorlu Bağlantılar

havadan kendini avlamak için aşağıya süzülen şahini görmüş. Öleceğini anlayan ak güvercin korkudan donmuş kalmış. masalsitesi.com O sırada şahini gören bir kartal onu yemek için saldırmış şahine. Ölmekten kurtulan ak güvercin hızla uçarak uzaklaşmış oradan. Yaşadığı korku ile çok yorulan ak güvercin gördüğü bir evin çatısına konmuş. Konmuş konmasına da onu gören bir çocuk ak güvercine sapan ile taş fırlatmış. Kanadı kanlar içinde kalan güvercin evinden ayrıldığına bin pişman olmuş ve güvenli ormanına dönmeye karar vermiş.

Ak güvercin yaralı kanadı ile uçarak günler sonra yuvasına varmış. Onu kanlar içinde gören kara güvercin arkadaşının kanadını sarmış ve onu iyileştirmiş. Başından geçen talihsiz olayları kara güvercine anlatmaya başlamış ak güvercin. Arkadaşını dinlemediği için başına gelmedik kalmayan ak güvercin bir daha yuvasından ayrılmamaya karar vermiş. O günden sonra iki güvercin mutlu mesut ormanlarındaki yuvalarında yaşamaya devam etmişler.