İşçi Hikâyesi-Öyküsü

Aslında, insanlar konuşurken kulak kabartanlardan değilim. Ama bir gece tam eve girecekken bunu yaptığımı fark ettim. Eşim, mutfakta, yerde oturan oğlumla konuşuyordu. Ben de kapının arkasından sessizce onları dinledim.

 

Galiba çocukların, babalarının işleriyle övündüklerini işitmiş. Hepsi yönetici filanmış, sonra sıra Bob'a gelmiş; "Senin baban hangi güzel işte çalışıyor?" diye sormuşlar. Bob, biraz durakladıktan sonra; "O yalnızca bir işçi." demiş.

işçiler

İyi yürekli karım, çocuklar gidene kadar beklemiş, sonra Bob'u yanına çağırmış. Gamzeli yanağına bir öpücük kondurup; "Beni dinle, oğlum." diye söze başlamış. "Babam yalnızca bir işçi, dedin ve söylediğin doğruydu. Ama bunun gerçek anlamını bilmiyorsun galiba, ben sana anlatayım." deyip anlatmış. masalsitesi.com

 

"Ülkemizi zenginleştiren bütün o büyük fabrikalarda,

Sponsorlu Bağlantılar

bütün mağazalarda, yükümüzü taşıyan koca kamyonlarda ve yeni yapılmış bir ev gördüğünde, o büyük işleri yapanların işçiler olduğunu sakın aklından çıkarma!"

 

"Evet, yöneticiler temiz giysiler giyer ve güzel masalarında otururlar. Onlar eve temiz gelirler ve anlaşmalara imza atarlar. Ama onların büyük hayallerinin gerçekleşmesi için gereken işleri yapanların işçiler olduğunu unutma!

 

Tüm patronlar işlerini bırakıp bir yıllığına tatile çıksalar baban gibi adamlar işlerinin başındaysa, endüstriye bir şey olmaz, işler yolunda gider. O büyük işleri yapanların, işçiler olduğunu sakın aklından çıkarma!"

 

Gözlerimi silip boğazımı temizledim ve içeriye girdim, küçük oğlum yerden kalkıp üzerime atladı neşeyle, boynuma sarılıp; "Baba", dedi. "Bilsen ne kadar gurur duyuyorum seninle.Çünkü sen o büyük işleri yapan o özel insanlardan birisin."

 

Ed PETERMAN