50 Liralık Banknot Hikâyesi-Öyküsü

50 Liralık Banknot

Meşhur bir hatip konuşmasına 50 liralık bir banknotu elinde tutarak başladı. 50 kişilik salonda: "Bu 50 liralık banknotu kim ister?" diye sordu.

Salonda eller tek tek havaya kalkmaya başladı.

"Tamam, bu 50 lirayı İçinizden birine vereceğim, ama önce lütfen izin verin bir şey yapayım" dedi ve banknotu buruşturmaya başladı.

Tekrar sordu: "Hâlâ kim istiyor?" Salonda aynı eller havaya kalktı.

 

"Pekâlâ, şunu yaparsam ne olacak bakalım?" dedi.

 

Banknotu yere attı ve ayakkabısının altında ezmeye başladı. Bir süre sonra eğildi ve parayı aldı. Banknot kirli ve buruş buruş olmuştu.

 

"Hâlâ isteyen var mı?" diye sordu.

 

Salonda eller tekrar havaya kalktı. "Arkadaşlar, sanırım hepiniz çok önemli bir ders öğrendiniz. Paraya ne yaparsam yapayım siz hâlâ onu istemeye devam ettiniz, çünkü

Sponsorlu Bağlantılar

biliyordunuz ki bu banknot değerinden bir şey kaybetmedi. Hâlâ 50 lira değerinde bir banknot!"

 

İşte bunun gibi hayatınızda çok defalar verdiğimiz kararlar yüzünden ya da karşı karşıya geldiğimiz durumlar yüzünden yere düşeriz, çiğneniriz, üstümüz başınız kirlenir, çamur oluruz. Ama başımıza gelenler ya da gelecekler, ne olursa olsun Allah'ın gözünde değerimizi asla kaybetmeyiz. Kirli ya da temiz, buruşuk ya da ütülü olalım O'na göre bizler hâlâ paha biçilmez biriyiz.

 

Hayatımızdaki bu değer yaşadıklarımıza ya da tanıdıklarımıza göre değil, kim olduğumuzu bilmemize göre gelir! Çünkü sizler özelsiniz, bunu asla unutmayın! Küçücük bir mesajın bile kalplere ne zaman işleyeceği hiç bilinmez. Bu yüzden sıkıntılarınızı değil, nimetlerinizi, size verilen lütufları saymaya bakı.