Kitap Okumanın Faydaları Hikâyesi-Öyküsü

Bir zamanlar Fatih adında bir çocuk yaşardı. Bu çocuk kitap okumayı sevmezdi. Kitap okuması söylenince eline kitabı alır ve yanlış bir şekilde okurdu. Kitap olmasın, cep telefonu olsun ve bilgisayar olsun onun için çok daha iyiydi. Birgün okulunda Okuma saati düzenlemek istemişti öğretmenleri:

- Çocuklar kitap okuma saati düzenlemek istiyorum. Görüşlerinize, eleştirilerinize açığım... Ne dersiniz? Kurnaz Can:

- Bence çok iyi olur öğretmenim. Hem kitap okumak çok faydalı. Ceyda:

- Bence de çok faydalı. Bence olur. Okan:

- Kitaplar bilginin anahtarıdır. En iyi arkadaştır onlar bizlere. Bence de olur... Hüsamettin:

- Kitap okumak biraz can sıkar ama sevilen kitaplar olursa neden olmasın? Sıra Fatih'e gelmişti. Ama o hiç konuşmuyor konuşulanları dinliyordu. Öğretmen:

- Fatihçiğim, sen ne dersin bu işe? Fatih:

- Kitap okumak çok gereksizdir hocam. Telefonla oynamak, bilgisayarla oynamak çok eğlencelidir. Öğretmen:

- Kitaplarla sohbet edebilirsin. Ama telefonların, bilgisayarların kendileri ile sohbet edemezsin. Fatih:

- Olsun! ben yine de bilgisayarı, cep telefonunu kitap okumaya tercih ederim. Bana ne! Bana ne! Öğretmen ne kadar anlattıysa kitap okumanın faydalarını Fatih o kadar anlamamak için direndi. Öğretmen ders çıkışı doğruca Okul Müdürü'ne gitti. Durumu anlattı. Müdür Bey:

- Tamamdır hocam! Siz çok iyi düşünmüşsünüz. Akşam ders çıkışı sizinle birlikte o çocuğun evine gideceğiz. O çocuğun ailesine bir bakacağız o güzel cümleleri bir de onlara anlatırız. Bakalım ne olacak? Dersler bitti ve müdürle

Sponsorlu Bağlantılar

öğretmen Fatih'in evine gittiler Fatih'le birlikte. Kapıyı annesi açtı Fatihin:

- Buyrun efendim. Öğretmen ile Müdür de gelmişler... Buyrun... onları içeri buyur etti. Yemekler yendi ve konumuz olan kitap okuma ile ilgili konuşmalar başladı: Öğretmen:

- Bugün derste kitap okuma saati düzenlemek istedim. Herkes olumlu bakarken Fatih çok olumsuzdu. Telefonla oynamanın, Bilgisayarla oynamanın çok güzel olduğu ile ilgili bahsedip durdu ne anlattıysam fayda vermedi. Anne:

- Bende anlatamıyorum. Çok denedim... Ama olmuyor... Müdür:

- Efendim, siz hiç kitap okur musunuz aceba? Anne:

- Hayırrrrrrrr! Müdür:

- O zaman bir deneyin bakalım neler değişecek! Kitap okumak ufkumuzu açar, yeni şeyler öğreniriz. En faydasız denen kitapta bile bizi bekleyen faydalar vardır... Anne ikisine de teşekkür edip çıktı evden kitapçıya gitti ve kitap aldı. Artık hergün düzenli kitap okuyordu. Fatih'in dikkatini çekti bu durum. Annesini izlemeye koyuldu. Anne ne okuyorsa okumasını bitirince oğlunun kendisini izlediğini farketti:

- Neeeee o! Sen beni mi izliyordun? Beğendin mi okumamı? Fatih:

- Evet beğendim anneciğim. Demek kitap okumak bu kadar güzeldir ha! Anne:

- Evet yavrum! istersen sende başla. Hemen kitapçıya gitti Fatih ve eline bir masal kitabı aldı. O günden sonra da düzenli kitap okumaya başladı. Annesi ile birlikte herün kitap okuma saatleri düzenlediler. Fatih derslerinde de başarısının arttığını görünce kitap okumayı benimsedi. Öğretmenle müdür de çok mutlu oldular onun bu değişimine... Onlar erdi muradına....... Darısı tüm kitap okumayanların başına!