Kraliçenin Hastalığı Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Bir ülkede bir kraliçe varmış. Bu kraliçe çok hastaymış. Bu hastalığın tek çözümü Silif Dağı'na gidip, oradan silif kovanın bulup, biraz silif balı almak ve onu yemekmiş.

 

Kraliçe halka bir duyuru yapmış: "Kim bana Silif Dağı'na gidip, silif balı getirirse ona bir sandık hazine vereceğim." demiş.

 

Bu duyuruyu herkes duymuş. Halktan biri sormuş: "Sevgili kraliçem herkes aynı anda balı getirirse ne olacak?"

Kraliçe demişki: "Silif Dağı'na gitmek isteyenler isimlerini yazdıracak ve herkes sırayla gidecek. Ama arılara dikkat edin. Arılar çok zehirli ve bazen öldürücü olabiliyorlar." demiş.

 

Herkes ismini yazdırmış. İçlerinden birisi küçük bir çocukmuş.

 

Kraliçe: "Senin ne işin var burada?" demiş.

Çocuk: "Ben ve annem ülkenizde yaşıyoruz ve çok yoksuluz. Bu ödüle ihtiyacımız var kraliçem. Size balı getireceğim" demiş.

 

Kraliçe bu cesur çocuğun adını sormuş. Adı Bulut'muş. Kraliçe çocuğa

Sponsorlu Bağlantılar

şans dilemiş. Çocuk ismini yazdırmış ve gününün gelmesini dört gözle bekliyormuş. Herkes balı almayı denemiş. Ama kimse alamamış. Hepsi arılar tarafından sokulmuş. Bu süreçte kraliçenin durumu çok kötü oluyormuş. Küçük çocuğun günü gelmiş. Bulut korka korka balı almaya gitmiş. Ama annesi için her şeyi yaparmış. Herkes bu çocuk başaramaz diye düşünüyormuş. Ama çocuk elinde balla gelince herkes çok şaşırmış. Kraliçeye balı götürmüş. Kraliçe hasta yatağından kalkmış ve çocuğa:

 

"Bu silif balını yetişkinler bile getiremedi. Sen bunu nasıl başardın?" demiş.

 

Bulut ta anlatmış: "Annem evde bal kıvamında şekerli bir macun yaptı. Bende bu macunu arıların olduğu bölgeye yerleştirdim. Tüm arılar bu macunun üstüne toplandığı sırada bende ağaçtaki kovandan balı hemen aldım." demiş.

 

Kraliçe bulutun aklına hayran kalmış. Kraliçe balı yemiş ve iyileşmiş. Çocuğun ödülünü vermiş ama iki sandık hazine olarak vermiş. Birinci sandık balı getirdiği için ikinci sandık ise küçük yaşına rağmen cesareti ve zekası içinmiş. Bulut mutlu ve umutlu bir şekilde annesine hazineyi vermiş. Mutlu bir şekilde hayatlarına devam etmişler. Masalda burada bitmiş.