Küçük Prens Okuma Masalı

kckpns

Bir varmış bir yokmuş, ülkenin birinde altı yaşında küçük bir çocuk yaşarmış. Resim çizmeyi çok sever, sürekli resim çizermiş.

 

Küçük çocuk, bir gün fil yutmuş bir boa yılanı çizmiş ve büyüklerine göstermiş. Ancak büyükleri bu resmin bir şapka gibi olduğunu yılana hiç benzemediğini söyleyip, küçük çocuğun çizdiği resmi hiç beğenmemişler. Ona resim çizmek yerine tarih, coğrafya, matematik ve dil bilgisine çalışmasını gerektiğini öğütlemişler. Küçük çocuk bu duruma çok üzülmüş ve resim yapma isteğini kaybetmiş. Artık resim çizmek yerine büyüklerinin dediği gibi sadece ders çalışmış.

 

kckpn

Aradan yıllar geçmiş çocuk büyümüş ve bir pilot olmuş. Bir gün Afrika üzerinde uçarken uçağının motoru bozulmuş ve zorunlu iniş yapmak zorunda kalmış. Uçağı çölün ortasında bir yere indirmiş. Uçağı tamir ederken etrafa bakınmış ancak kimsecikler yokmuş. Çölün ortasında yapayalnız kalmış.

 

Pilot gece olana kadar uçağı ile ilgilenmiş. Sonra yorulmuş ve uyuyakalmış. Gün doğarken uykusunun arasında garip, incecik bir ses duymuş. Karşısında ilginç, minik biri belirmiş. Bu küçük minik kişi, Küçük Prens’miş! Küçük Prens, kendine ait bir gezegende tek başına yaşıyormuş. Gezegeni bir ev büyüklüğündeymiş. İçinde biri sönmüş ikisi hala lav püskürten üç tane yanardağı, ayrıca hiçbir gezegende bulunmayan eşsiz güzellikte bir çiçek varmış. Küçük Prens pilota:

-“Bana bir koyun çizer misiniz?” diye sormuş.

Pilot Küçük Prens’in sorusunu duyunca uyanmış etrafına bakınmış. Küçük prensi görünce çok şaşırmış. Rüya mı diye düşünmüş ama gördüğü gerçekmiş. Pilot büyük

Sponsorlu Bağlantılar

bir şaşkınlık içerisinde:

-“İyi resim yapmayı beceremem” demiş.

Küçük Prens

-“Önemli değil” demiş.

 

Aynı soruyu tekrar etmiş. Pilot bu ısrar üzerine küçükken çizdiği fil yutmuş boa yılanını çizmiş. Küçük Prens pilotun kendisine çizdiği resme bakmış ve ona:

-“Ben boa yılanı içinde bir fil çizmeni istemiyorum. Bana bir koyun çizer misin?” diye sorusunu tekrar etmiş.

 

Pilot Küçük Prens’in çizdiği resmi anlamasından dolayı çok şaşırmış. Sonra bir koyun resmi çizmiş ve ona tekrar göstermiş. Fakat Küçük Prens çizilen resmi beğenmemiş. Pilot bu sefer bir kutu çizmiş ve Prens'e göstermiş. Küçük Prens:

-"Bu bir kutu ben bir koyun istemiştim" diyerek tekrar çizmesini istemiş. Ama pilot biraz düşünüp şöyle demiş:

-"Koyun bu çizdiğim kutunun içerisinde" diye cevap vermiş. İşte şimdi Küçük Prens bu resmi beğenmiş.

 

Bunun üzerine Pilot ve Küçük Prens sohbet etmeye başlamışlar. Pilot bu farklı gezegenden gelen küçük adamın sırrını çözmeye, onu anlamaya çalışmış. Küçük Prens yaşadığı yerden bahsetmiş. Yaptığı gezileri ve diğer gezegenlerde yaşayan insanları, bu insanların mesleklerini, ilgi alanlarını, huylarını pilota anlatmış.

 

Pilot, Küçük Prens’in anılarını, yaşam hakkındaki düşüncelerini dinlemiş. Zaman öylece akıp gitmiş ve ayrılık zamanı gelmiş. Artık pilotun eve, Küçük Prens ise geldiği gezegene geri dönme vakti gelmiş. Birbirleriyle vedalaşıp ayrılmışlar.

 

Pilot yaşadığı bu güzel anıyı kimseye anlatmamış. Küçük Prens ise gezegenine döndüğünde her gece mutlu bir şekilde yıldızları izlemiş.

 

"Asıl sorun büyümek değil ki, büyürken unuttuklarımız."

"En iyi yüreğiyle görebilir insan. Gözle asıl görülmesi gerekeni görmez."