Obur Prens Okuma Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Obur Prens adlı, günün her vakti yemek yiyen bir prens varmış. Sarayın aşçıları sadece Obur Prens için yemek hazırlar olmuşlar. Kral, oğlunun haline üzülüyormuş. Ama ne yapsa fayda etmemiş. Obur Prens de bu durumdan rahatsızmış aslında. Ama dayanamayıp yiyormuş.

Sonunda kral ve yardımcıları akıllarına gelen en iyi fikri uygulamaya karar vermişler. Kral, oğluna krallığın dışında bir kule yaptırmış ve başına da bir nöbetçi dikmiş. Nöbetçi, Obur Prens'e çok az yemek veriyor ve onun dışındaki isteklerini geri çeviriyormuş.

Günler geçmiş. Obur Prens halinden hiç memnun değilmiş. Hem istediği yemekleri yiyemiyormuş, hem de bir türlü zayıflamıyormuş. Artık hayaller görmeye başlamış. Hep ziyafet sofraları geliyormuş gözlerinin önüne. Bir gece rüyasında peri kızı kadar güzel bir kız görmüş. Bu kız, prense bir iksir vermiş ve onu uyarmış:

- Bu iksirin üç damlasını içeceksin ve geri kalanını bir ömür saklayacaksın. İksirin geri kalan kısmını hiçbir şekilde kullanmayacaksın. Ancak bu şartımı kabul edersen iksir tesirini gösterir.

Prens, peri kızına söz vermiş. Sabah kalktığında da bir bakmış ki masanın üzerinde bir iksir şişesi var. Hemen rüyasını hatırlamış ve peri kızının dediğini yapmış. İksirden üç damla içmiş.

İçtikten sonra bayılan prens, uzun süre kendine gelememiş ve nihayet uyanmış. Aynada kendisini görünce şaşkına dönmüş. Öyle bir zayıflamış ki gözlerine inanamamış ve mutluluktan dünyalar onun olmuş. masalsitesi.com

Prensin bu durumu

Sponsorlu Bağlantılar

sarayda büyük sevinçle karşılanmış. Ülkenin en güzel kızı ile evlenmiş.

Yıllar yıllar geçmiş, kral çok hastalanmış. Kimse kralın derdine çare bulamıyormuş. Prensin de bu hale dayanacak gücü kalmamış. Bir fikir gelmiş aklına. Yıllardır sakladığı iksir belki de babasının hastalığına iyi gelir diye düşünmüş. Ama peri kızının da söyledikleri aklına geldikçe biçâre kalmış.

- Ama peri kızı benim kullanmamamı söylemişti. O zaman babam kullansa bir şey olmaz, diye söylenmiş kendi kendine.

İksiri ihtiyar babasına içirmiş. Bunun üzerine babası oracıkta ölmüş. Prens, üzüntüsünden, vicdan azabından günlerce uyuyamamış. Sonunda yorgun düştüğü bir vakit dayanamayıp uykuya dalmış. Rüyasında yine o güzel peri kızını görmüş.

- O iksiri bir daha kullanmamanı söylemiştim sana." demiş peri kızı.

Prens:

- Ben bilemedim. Babam kullanırsa ona iyi gelir diye düşündüm. Çok yanılmışım. Keşke içirmeseydim, keşke, keşke…

Uzun bir sessizlikten sonra:

- Peki, neden bir daha kullanmamalıydım o iksiri?

- Çünkü o iksir bir zehirdi.

- İlk içtiğimde neden zehirlemedi beni?

Sen bana güvenip içtiğin için o üç damlayı büyülü iksire çevirdim. Bu yüzden seni zehirlemedi.

Rüyasından sayıklayarak uyanan prens, yaptığının ne kadar yanlış olduğunu; sabretmenin ve bir sözü yerine getirmenin ne kadar önemli olduğunu görüp bir daha aynı hataya düşmemiş.