Tuz Tüccarı ve Eşeğin İmtihanı Okuma Masalı

Tuz Tüccarı ve Eşeğin İmtihanı

Bir zamanlar küçük bir köyde tuz tüccarı yaşardı. Bu tüccara yardım eden bir maymun ve eşek vardı. Tüccar her sabah tuzunu çuvala koyarak eşeğe yükler, yakındaki şehre satmaya götürürdü. Yine günlerden bir gün tüccar eşeğe tuzu yükledi ve şehre gitmek için yola koyuldular. Bir göletin yanından geçerken eşek yükün çok ağır olduğunu ve artık taşımakta zorlandığını söyledi. Tam o sırada eşek takılarak gölete düştü. Neyse ki eşeğe bir şey olmadı ama tuz çuvalı gölete düşerek ıslandı. Eşek ve tuz sırılsıklam oldu. Tüccar eşeği göletten çıkardı ve tuzu daha hafif olmuştui ve böylece eşiğin daha rahat taşıyabiliyordu.

 Tüccar her gün o göletten geçiyordu ve eşeğin düşmemesi için tuz çuvallarını azalttı. Fakat o göletten geçerken her defasına eşek düşüyordu. Bu duruma anlam veremeyen tuz tüccarı eşeğin bunu bilerek yapığının farkında değildi. Çünkü tuzla

Sponsorlu Bağlantılar

ıslanınca hafif oluyor ve taşıması daha kolay oluyordu.

Bir gün yine şehre tuz götürürken göletin yanında düşen eşeğin bunu bilerek yaptığını fark etti. Her gün tuzlarını suda ıslattığı için çok üzüldü ve eşeğe ders vermeye karar verdi.

Ertesi gün tüccar eşeğin sırtına tuz yerine pamuk yükledi. Fakat eşek bunun farkında değildi. Her zaman ki gibi yine göletin yanından geçerken eşek yine ayağını kaydırarak gölete düştü. Fakat bu sefer sırtında pamuk olduğu için sudan çıkınca pamuklar daha ağır olmuştu. Bu durumu fark eden eşek, yaptığı oyunu tüccarın fark ettiğini anladı. Tuz tüccarı eşeğe bakarak:

masallar
- Sevgili eşek, sen gölete düşme diye daha az tuz yükledim ama sen yine gölete düştün. Şimdi ise bu ağır pamuklar şehre götür bakalım.

Böylece eşek bu durumdan utanır ve artık bu şekilde davranmaktan vazgeçer.