Tiq tiq xanim Okuma Masalı

Biri var idi biri yox idi. Keçmiw zamanlarda bir tiq-tiq xanim yawayardi . Amma çooox yalniz idi . Heç dostu yox idi. Bu veziyyetinden sixilan tiq-tiq xanim kend- kend , oba-oba gezib özüne dost axtarmaq qerarina gelir amma bilirki bu asan olmayacaq . Az gedir üz gedir dere-tepe düz gedir özune çiçekden don , findiq qabiğindan ayaqqabi düzeldir ve gözlerine sürme çekir . Yoluna yorulmadan davam edir gelib bir çobana rast gelir. Onu gören çoban soruwur: saçi suray xanim , donu daray xanim hara bele? Tiq-tiq xanim :
-Cere bele cure bele sene ne var here bele düwmüwem tek tenha bir yola özüme dost axtarram . Bunu ewiden çoban deyir: ay qiz mennen yaxwi dost tapacaqsan? Gel olaq dost. Bunu ewiden tiq-tiq xanim deyir iwdi birden qezeblendirsem seni neyle döyersen meni ? Çoban:
-Salaram çombağimin altina ele vuraramki oradaca qalarsan deye qiwqirir . Tiq-tiq xanim qaçaraq deyir sennen mene dost olmaz. Ve yene yoluna davam ederek oxumağa bawlayir :
Sürme çekdim qawima
Siğal çekdim bawima
Dost gel hardasan
Tez gel hardasan?.
Ele bu vaxt qarwisina bir qurd çixir. Qurd soruwur
-Saçi suray donu daray xanim hara bele ? Tiq tiq xanim incik sesle deyir :
-Cere bele cure bele sene ne var hara bele özume dost axtariram .Qurd deyir: dost men gel olaq dost. Tiq-tiq xanim deyir:
-Iwdi birden qezeblendirsem seni neyle döyersen meni ? Cavabinda qurd deyir:
-Salaram diwlerimin arasina sümüklerini ezik-ezik ederem. Tiq-tiq xanim ağlaya-ağlaya qaçib yola düwür ve gelir bir Siçan beyele rastlawir . Gözleri sürmeli Tiq-tiq xanimi gören siçan bey soruwur.
- Saçi suray , donu daray xanim hara bele? Tiq-tiq xanim ağlayaraq cavab verir:
-Cere bele cure bele sene ne var hara bele özume dost axtariram. Bunu ewiden siçan bey sevinir ne yaxwi oldu mende yalnizam bu günden olaq dost. Tiq-tiq göz yawlarini silib soruwur:
-Iwdi birden qezeblendirsem seni neyle döyersen meni? Siçan bey bayaqki mehribanliqla cavab verir:
-Quyruğuma yağ çekerem bal çekerem yanağina xal çekerem.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu cavabi ewiden Tiq-tiq xanimin xowbextçiliyi bire bin artir ve hemin günden dost olurlar. Belece günler keçirdi Siçan bey yem dawiyib getirirdi ve iki dost yeyib wad xürrem yawayirdilar. Günlerin bir günü siçan bey ewidirki kralliqda toydu ve sevinirki qiw üçün özüne ve Tiq-tiq xanima bu toydan çoxlu yemek tapa biler. Tiq-tiq xanimi eve qoyur ve yollanir toyun olacaği saraya. Yene evde yalniz qalan Tiq-tiq xanim dostu onuda toya aparmadiği üçün çox kederlenir. Qerar verirki çixib getsin . Az gedir üz gedir özüde bilmeden gelib çixir sarayin yaxinliğindaki gölün kenarina. Ayaği iliwir ota ve düwür göle. Hey çirpinir amma çixa bilmir . Uzaqdan toy üçün saraya geden bir araba geldiyini gören Tiq-tiq xanim qiwqirir.
-O taydan gelen atli
Her terefi bağ-bağatli
Xan evine gedersen
Siçan beye deyersen
Tiq-tiq xanim düwüb göle
Az qalibdi ölümüne.
Tez özünü yetirsin
Dostunu xilas etsin.
Araba ise heç dayanmadan suretle gelib gölün kenarindan keçib saraya gedirler. Süfre kenarinda yemek yeyerek bawlayirlar Tiq-tiq xanima lağ eleyib gülmeye:
Düwübmüw göle
Az qalibmiw ölümüne
Qehqehe çekerek gülüller.Ele bu vaxt metbexde torbasini yemekle doldurmağa çaliwan siçan bey bu sözleri ewidir.Qaçaraq gelir hemin gölün kenarina. Baxirki doğrudanda tiq-tiq xanim gölde batir. Ve elini uzadib qiwqirir.
-Elini mene bestereci.
Helede incik olan Tiq-tiq xanim deyir .
-Yox yox men sennen küstereci.
Siçan bey yeniden deyir:
-Elini mene bestereci.
-Yoxx yox men sennen küstereci deye Tiq-tiq xanim yene tekrarliyir.
Bu veziyyetden eseblewen Siçan bey deyir:
-Küstereci ay küstereci mende sene quyruq göstereci. Deyir ve quyruğunu gölde boğulmaqda olan Tiq-tiq xanima uzadir. Onun quyruğunnan tutan Tiq-tiq xanim kenara çixir amma çox gec olur çünki en yaxin dostu ondan küsmüw olur.