Altın Yumurtlayan Kaz Okuma Masalı

Altın Yumurtlayan Kaz

Yemyeşil, küçücük bir köyde yoksul bir köylü yaşarmış. Bu köylünün bir kazı varmış. Köylü kazını çok severmiş. Kaz da ona her gün bir yumurta yaparmış. Ama bu yumurtaların ilginç bir özelliği varmış. Yumurtalar altındanmış. Köylü her gün kümesten aldığı altın yumurtayı şehre götürür, kuyumcuya satarmış.

Yoksul köylü giderek zenginleşmeye başlamış. Zenginleştikçe huyu değişiyormuş. Artık para kazanmak için çalışmak zorunda kalmıyormuş. Çalışmadan, yorulmadan para geldiği içinde paranın değerini bilmiyormuş. Gereksiz yere para harcamaya, ihtiyacı olup olmadığına bakmadan türlü şeyler almaya başlamış. Lüks içinde yaşamaya alıştığından bir süre sonra para yetersiz gelmeye başlamış.altın yumurtlayan kaz

Sponsorlu Bağlantılar

Artık daha fazla parası olsun istiyormuş. Kümese gittiğinde, kazı eskisi kadar sevip okşamıyor, ona verdiği altın yumurtalar için minnet duymuyormuş. Zamanla kazın karnında bir hazine sakladığına inanmaya başlamış. Eğer kazın karnını keserse bu hazineye ulaşacağını, ömrü boyunca krallar gibi yaşayacağını düşünüyormuş.
altın yumurtlayan kaz
Aç gözlü köylü, bir sabah elinde bıçakla kümese girmiş. masalsitesi.com Kaz köylünün kötü niyetini anlayıp kaçmaya başlamış. Ama köylü hazineye ulaşmayı kafasına koymuş. Yakaladığı gibi kesmiş kazı. Acele ile karnını açmış, merakla içine bakmış, bir de ne görsün? Kazın karnında ne altın var, ne de hazine. Aç gözlülük yaptığı ancak o zaman aklına gelmiş. Ama artık iş işten geçmiş.