Ayşenur'la Kardeşinin Sözü Hikâyesi-Öyküsü

Evvel zaman içinde Ayşenur diye küçük kız çocuğu varmış, birde küçük kardeşi Mehmet varmış. Bu iki kardeş bahçeli bir evde oturuyorlarmış bahçelerinde minik bir kedi yavrusu besliyorlarmış bahçelerinde çeşitli ağaçlar ve tenekeler içerisinde yetiştirilen soğan maydanoz nane ekiliymiş. Ayşenur annesinin sözünden hiç çıkmaz, her dediğini hemen yapar akıllı terbiyeli sevimli güler yüzlü bir çocukmuş ama kardeşi çok yaramaz ve söz dinlemeyen biriymiş her gün başına bir şeyler gelir yaralanır uf olurmuş canı çok yanarmış. Annesi de çok kızarmış Mehmet’e bu yaptıklarından dolayı. Ayşenur oyuncaklarını kardeşi ve diğer arkadaşları ile paylaşıp hep beraber oyunlar oynar neşelenirlermiş kardeşi Mehmet’te onlarla oynar bazen de Ayşenur’un oyuncaklarını saklar ya da kırar bozarmış. Ayşenur da Mehmet’i önce annesine söyler sonrada yapma oyuncakları kırma bak beraber oynuyoruz işte niye kırıyorsun diye kardeşini uyarırmış fakat kardeşi önce söz dinler sonra yine aynı şekilde yapıyor hareketlerine devam edermiş.

Günlerden bir gün anneleri mutfakta yemek yaparken Ayşenur’la Mehmet’e seslenmiş, çabuk oyuncakları toparlayın misafir gelecek, televizyonu kapatın bana yardım edin. Ayşenur annesinin sözünü dinlemiş annesine yardım etmiş bütün oyuncakları toparlayıp yerine koymuş televizyonu kapatmış sonrada mutfağa gidip annesine yardım etmiş. Mehmet’te söz dinlememiş Ayşenur’un toparladığı oyuncakları geri bozmuş dağıtmış. Ayşenur annesine söylemiş oda gidip Mehmet’in kulağını çekmiş bir daha yapma yoksa babana söylerim seni döver sana da bir daha para vermez oyuncakta almaz biz de seni sevmeyiz tamam demiş. Yapmıycam anne diye söz vermiş bir kaç gün bu şekilde sözünü tutmuş Mehmet akıllı olmuş ama sonra bu sözünü bozmuş gitmiş yine Ayşenur’un oyuncaklarını ve elbiselerini defterlerini dağıtmış. Bu sırada yerdeki oyuncağa takılıp yere düşmüş ve elini incitip yaralanmış uf olmuş eli kanamış çok canı yanan Mehmet ağlayarak annesini çağırmış kardeşi Ayşenur’u çağırmış kimse duymamış çok zor bi şekilde onların yanına gidip düştüğünü söylemiş. Annesi de Mehmet’in önce elini yıkamış yaralarını sarmış sonrada sen hiç söz dinlemiyorsun artık seni babana söyleyeceğim bizimle de konuşma demiş. Uzaklaşmışlar onun yanından Ayşenur da konuşmamış Mehmet’le oda çok üzülmüş ağlayınca Ayşenur’da tamam söylemem demiş babama seni ama akıllı ol sende hep yaralanıyorsun hem de etrafı dağıtıyorsun Ayşenur Mehmet’in yaptıklarını babasına söylememiş ama annesi babasına söylemiş Mehmet’in yaptıklarını.

Babası da akşam eve gelirken markete gidip Ayşenur’a cips meyve suyu gofret sakız çikolata almış diğer taraftan da Ayşenur a bir tane pilli oyuncak bebek almış bu bebek düğmesine basınca şarkı söylüyor kapatınca duruyormuş bir tanede tabak bardak çatal bıçak tüplü ocaktan olan oyuncaklar almış. Ayşenur akıllı duruyor diye almış eve geldiğinde de Ayşenur kapıyı açmış babasına. Mehmet’te yaptığı suçun korkusuyla saklanmış babası önce elini yıkayıp sonrada yemek hazırlayın yiyelim demiş

Sponsorlu Bağlantılar

yemek hazırlandıktan sonra yemeklerini yiyip babası Mehmet’e seslenmiş çabuk buraya gel demiş ama Mehmet saklandığı yerden çıkmamış babası da gidip saklandığı yerden Mehmet’i bulmuş. Niye ben çağırınca gelmiyorsun sen diye Mehmet’e kızmış Mehmet’te korkuyorum demiş. Babası korkuyorsan yapma ayrıca ben çağırdığımda hemen geleceksin yoksa sana kızarım demiş babası Mehmet’e eline ne oldu demiş. Mehmet’te baba oyuncakları dağıtırken düştüm elim uf oldu yaralandım deyince babası marketten aldığı cips meyve suyu sakız gofret ve pilli bebek birde çatal bıçak tabak tüplü oyuncakları Ayşenur’a vermiş. Al Ayşenur hepsi senin olsun bu Mehmet hiç söz dinlemiyor deyip hepsini Ayşenur a vermiş. Mehmet’in annesine kardeşi Ayşenur’a demiş bundan sonra Mehmet’le konuşmayın bende konuşmayacağım hiç bir şeyde almayacağım diye söyleyince Mehmet çok üzülmüş ve yatağına gidip ağlamış. Dua edip Allah’ım beni annem baba sevsin benimle konuşsunlar bir daha kötülük yapmayacağım akıllı olacağım diye yalvarmış. Gerçekten samimi bir şekilde söz vermiş yaratıcısı olan Allaha sabah olunca bir bakmış Mehmet annesi babası birde kardeşi Ayşenur yatağının yanında ona bakarak gülümsüyorlar Mehmet’in ettiği dua yaratıcısı tarafından kabul olmuştu. Anne babası sen artık suç yapmayıp akıllı olasın diye bizde sana bir şans daha vermeye karar verdik deyip Mehmet’e oyuncak alıp meyve suyu ve cips almışlar, yatağında oturan Mehmet’e vermişler. Mehmet’te o günden sonra hep akıllı bir çocuk olup söz dinlemiş annesi ve babası ne derse hemen yapıyormuş kalkınca yatağını topluyor dağınık olan oyuncaklarını topluyor annesine kahvaltı hazırlamasında yardım ediyormuş ve hep mutlu bir şekilde yaşıyorlarmış.
Ayşenur da Mehmet’in sözünü tutmasından akıllı olup iyi bir kardeş olmasından çok memnunmuş. Beraber oynarlarken Ayşenur Mehmet’e demiş sen ne yaptın da annem babam seni affetti seni sevdiler? Oda; ben çok üzülmüştüm gece yatağımda bizleri yaratan Allah’a yalvardım. Hani anne ve baba namaz kılarken dua ediyorlar ya Allah’ım bana yardım et beni kurtar diye atık düzgün insan olacağım diye her gün yalvarıyorlar ya işte bende o yaratıcıya yalvardım oda duamı kabul etti. Hemen sende gördün annem babam nasıl beni sevdi oyuncaklar aldı görmedin mi? evet gördüm. Mehmet peki Mehmet sen nerden biliyorsun yaratıcıyı bir gün seninle oyun oynarken kalkıp gittiğimde baktım annem namaz kılıyor merak edip sordum anne neden her gün böyle namaz kılıyon babamda böyle yapıyor oda bana neden olduğunu anlatmıştı. gözümüzle gördüğümüz ve görmediğimiz canlı cansız her şeyi çok güçlü ve bağışlayan af eden bir yaratıcının yarattığını bilerin bu dünyada yaşarken yapmamız gerekenleri bildirmiş onlarda yaratıcının isteklerini yerine getiriyor yaratcı da onların isteklerini yerine getiriyormuş bana annem anlattı sen sor sana da anlatsın benimde aklıma gelmişti suç işlediğim gün yatakta dua ettim Allaha bir daha yapmıyacama söz verdim oda kabul etmiş dualarımı annem babam beni çok sevdi ya hep oyuncak ve yiyecek içecek alıyor bunları duyan Ayşenur da annesine ve babasına sormaya karar vermiş çünkü onunda istekleri varmış yaratıcıdan