Bilge Köylü Okuma Masalı

Bir zamanlar çok uzak diyarlarda kralın yolu bir köye düşmüş. Yol kenarındaki küçük tarlada çalışan bir köylüyü görmüş. Sabahtan beri tarlasını bitirmek için çalışan köylü, kan ter içindeymiş. Kral, atını durdurmuş ve köylüye:

 

"Hayatından memnun musun?" diye sormuş. İşçi, terini silerken:

 

"Memnunum sayın kralım." demiş. Kral şaşırmış:

 

"Peki, ne kadar para kazanabiliyorsun?"

 

Köylü: "Durumumdan şikayetçi değilim saygıdeğer kralım. Borcum yok. Geleceği düşünerek küçük bir yatırım bile yapıyorum. Kazandığımın geri kalan kısmı ile de geçinip gidiyo­rum. Soframda sıcak çorbam hiç eksik olmuyor."

 

Kral, kan ter içindeki köylüye bakakalmış. Köylünün duru­muna bir türlü aklı yatmamış. Yaptığı iş ile söyledikleri arasında bir bağ kuramamış. İşin iç yüzünü merak ederek yine sormuş:

 

"Sevgili köylüm, ben seni anlamadım. Sen, nasıl oluyor

Sponsorlu Bağlantılar

da para biriktirebiliyorsun? Bana, bunu açıkla bakalım."

 

Köylü, bilge bir adammış. Cevap vermiş:

 

"Bakınız kral hazretleri, ben babama bakıyorum. Bu, eski borçlarımı ödüyorum demektir. Oğluma da bakıyorum. Bu, gele­ceğe yatırım yapmam demektir. Eh, her öğün soframda bir tas çorba eksik olmuyor. Bu da kendim için yetiyor."

 

Bu cevap, kralı hayrete düşürmüş. Saraya döndüğünde, adam­larına bu olayı anlatmış. Köylünün ne demek istediğini sormuş. Kimi, anlamadan dinlemiş. Kimi de anlar gibi yapmış. Kimse işin içinden çıkamamış. Kral, bu soruyu bileni ödüllendireceğini söy­lemiş.

 

Günün birinde genç bir asker, bu sorunun cevabını bilmiş.

 

Köylünün babasına, çocukluğundaki bakımına karşılık hizmet ederek evlatlık borcunu ödediğini söylemiş. Oğluna ise, babalık görevini eksiksiz yaptığından, ilerde oğlunun da ona hizmet ede­ceğini anlatmış.

 

Kral da bu akıllı askerini önemli bir göreve getirerek ödüllen­dirmiş.

 

(Rus Masalı)