Bilmeceli Masal Okuma Masalı

Hepten, hüpten, bir baston yaptım çöpten. Ona basa basa düştüm yola. Selâm verdim sağa sola. Bastıkça bastonum çıtır çıtır kırıldı. Anam ardımdan yetişip gitme diye boynuma sarıldı. Dedim giderim. Anam dedi, oğul ben sensiz niderim? Gidersin gidemezsin derken bir kurtuldum anamın elinden. Hızlı koştum deli poyraz yelinden. Az gittim uz gittim, bir altı ay bir güz gittim. Bir de ardıma dönüp bakacak oldum, ne görsem iyi? Bir arpa boyu yol gitmişim.

 

Karşıma bir pınar çıktı da eğlendim. Soğuk suyundan içip dinlendim. Öyle bir çeşme ki tası var, kurnası yok, Ağacı var, duldası yok. Duldasız ağacın gölgesinde yatıp dururken çıkıp gelmez-mi bir yaşlı kadın. Dökülmüş dişleri, sarkmış dudakları. Yekindim kaldım. İstedim ki elini öpeyim, hayır duasını alıp kulağıma küpe edeyim. Yaşlı kadındır ne elini verdi ne de baktı yüzüme. Bir ateş düştü özüme.

Sponsorlu Bağlantılar

Dedim nine, sana nettim neyledim ki bana elini vermezsin? Dedi, kendi anasının elini öpmeyen başka eli, başka tatlı dili neylesin... Sen hayır dua alacaksan önce anana var, eline sarılıp yalvar.

 

Yaşlı kadın bunu dedi, sırroldu gitti, Benim de başımda dumanlar tüttü. Vay anam, garip anam. Ben derdimi kime yanam, diye düştüm dönüş yoluna. Allah yardım etti, bu yoksul kuluna.

 

Sekmeden, tökezlemeden eriştim köyümüze, Girdim evimize. Bir de baktım ki ne göreyim? Anamın iki gözü iki çeşme. Ah oğul, vah oğul deyip yanar tutuşur. Koştum, sarılıp ellerini öptüm. Eve girip çıktıkça kapısını açtım. Ayakkabılarını çevirdim. Su istedikçe su verdim. Otururken altına minder serdim. Anam bana bir hayır dua etti. Bir hayır dua etti ki o gün bugün işlerim hep tıkırında gitti.

 

H. Lâtif SARIYÜCE