Cesur Savaşçı Mulan Hikâyesi-Öyküsü

Yıllar önce Çin büyük bir savaşın ortasındaydı. İmparator, her Çinli aileden bir kişinin orduya katılması için ailesinden ayrılması gerektiğini söyledi. Çin'in uzak bir köyünde yaşayan genç bir kız olan Mulan, haberi dışarıda çamaşır yıkarken duydu ve koşarak eve gitti.

 

mln1Babası sandalyede oturmuş bir tahta parçası oyuyordu. Mulan, "Baba!" dedi. "İmparatorun her ailenin yapmasını istediği şeyi duydun mu?" 

 

"Evet," dedi yaşlı babası, "Ben de toparlansam iyi olur." Oymasını bıraktı, ayağa kalktı ve yavaşça odasına yürüdü.  

 

"Bekle!" dedi Mulan, "Baba, iyi değilsin. Sağlığın kötü, genç erkeklere nasıl ayak uyduracaksın?"

 

Baba, "İmparatorun dediğini duymadın mı? Gitmem gerekiyor. Başka ne yapılabilir?" diye sordu. "Küçük bir erkek kardeşin var ama henüz o bir çocuk. Gidemez. " diye ekledi.

 

"Elbette doğru," dedi Mulan. "O çok küçük. Ama bir fikrim var." Babasına bir fincan çay koyup, uzattı. "Baba, biraz çay al. Lütfen bir dakika otur. Hemen döneceğim."

 

"Pekala kızım." dedi baba.

 

Mulan odasına girdi. Kılıcıyla uzun siyah saçlarını kesti. Babasının cüppesini giydi ve içeriye dönen Mulan, “Bana bak, ben artık senin oğlunum şimdi senin yerine savaşa gideceğim Çin için üzerime düşeni yapacağım."

 

"Hayır, kızım!" dedi yaşlı adam. "Bunu yapamazsın!"

 

Babasının önüne çıkan Mulan, "Beni yıllarca Kung Fu'da eğittin. Bana kılıç kullanmayı gösterdin." Bu esnada Mulan kılıcı güçlü bir şekilde ileri geri salladı.mln2

 

"Sadece güvende kalabilmen için!" dedi babası. "Senin asla savaşa girmeni istemedim. Senin kadın olduğunu anlarlarsa, seni öldürebilirler!"

 

"Kimse öğrenmeyecek baba." dedi Mulan. Kılıcını aldı.

 

Babası "Mulan!" diye bağırdı. Ayağa kalkmaya çalıştı ama sandalyesine tutunmak zorunda kaldı. Kızı ona, "Seni seviyorum baba. Kendine iyi bak. Kardeşime veda ettiğimi söyle." dedi. Babasının atına atladı ve imparatorun ordusuna katılmaya gitti.

 

Mulan, orduda cesur

Sponsorlu Bağlantılar

bir asker olduğunu kanıtladı. Zamanla diğer askerlerin başına geçti. Savaşları o kadar iyi gitti ki, daha fazla askerin başına geçti. Savaşları kazanmaya devam etti. Birkaç yıl sonra Mulan'a en iyi iş verildi. Tüm ordunun Generali olacaktı. Ancak bundan kısa bir süre sonra orduda çok şiddetli bir hastalık yayılmaya başladı. Birçok asker hastaydı. masalsitesi.com Ordunun generali Mulan da hastalandı. Doktor, Mulan'ı tedavi etti. Mulan'ın çadırından çıktığında onun bir kadın olduğunu biliyordu.

 

Orduda bulunan askerler de bu durumu öğrendi. Askerler, "General bir kadın mı?", "Bu nasıl olabilir?" diye bağırmaya başladı. Bazıları, "Bizi kandırdı!" ve "Bir kadın için savaşmayacağız!" “Cezalandırın! Onu öldürmeliyiz!" dedi. Ancak diğerleri de aynı derecede yüksek sesle bağırıyordu, "Mulan ile her savaşı kazanıyoruz!" "Generalimizden uzak durun!" dediler.

 

Tam o sırada bir asker koştu. "Herkes yerine!" diye seslendi. "Sürpriz bir saldırı geliyor!"   

 

mln3Mulan bunu çadırının içinden duydu. Giyindi ve dışarı çıktı. Henüz tam olarak iyileşememişti. Askerlere, düşman geldiğinde saklanıp saldırabilmeleri için nereye gitmeleri gerektiğini söyledi. Ama oraya hızlı varmaları gerekiyordu. Onu sevmeyen askerler bile Mulan'ın bilgilerine güveniyorlardı. Ordudakiler Mulan'ın dediklerini yaptılar. İşe yaradı! Savaş kazanıldı. O kadar büyük bir zaferdi ki, sonunda düşman pes etti. Savaş bitti ve Çin kurtarıldı! Son savaştan sonra artık kimse Mulan'ın bir kadın olduğunu umursamıyordu.

 

İmparator, Mulan'ın bu uzun savaşı bitirmesine çok sevindi, kadın olma kuralını bir kenara bıraktı. "Mulan, sarayda benimle kal," dedi. "Senin kadar zeki biri, iyi bir kraliyet danışmanı olabilir."  

 

Mulan imparatora eğilerek selam verdi. "Çok naziksiniz efendim ama en çok istediğim şey eve, aileme dönmek." dedi. 

 

İmparator, "O zaman en azından bu güzel hediyeleri al" dedi. 

 

Mulan, altı güzel at ve altı güzel kılıçla köyüne döndü. Herkes onu alkışladı. Çin'i kurtaran kişi kendi Mulan'larıydı!

 

Bu hikaye,  Çin tarihinin Kuzey ve Güney hanedanları döneminden (420-589) efsanevi bir kadın savaşçı olan  Hua Mulan'ın ilk olarak Mulan Ballad'da anlatılan hikayesidir. Yukarıda bahsedilen hikaye, Ballad ve Disney filmi "Mulan"ın bir karışımıdır; burada Mulan, bir çocuk olarak kılık değiştirerek orduya katılır ve daha sonra keşfedilir.