Denize Uçan Börek Tepsisi Hikâyesi-Öyküsü

Meşhur Fransız edebiyatçı Lamartine'in (1790 - 1839), İstanbul seyahati günlerinden birinde Kadıköy'den Galata'ya geçmesi gerekti. Ancak, rüzgar şiddetli estiği için deniz kabarmıştı. Kayıkçıların hiçbiri bu havada karşıya geçmeyi göze alamıyordu, Arandı tarandı, yaşlı bir kayıkçı bulundu. Tecrübeli kayıkçı, karşıya geçmeye razı oldu.
Ancak kıyıdan ayrılırlarken sürpriz bir yolcu daha atlıyıverdi. Bu, elinde börek tepsisi tutan bir kızdı.
Rehber, Lamartine, kayıkçı ve kız yolculuğa başladılar. Ancak onlar karşıya geçerlerken deniz daha fazla kabardı. Kayık daha fazla sallandı. Bu sırada kızın sıkıca tuttuğu börek tepsisi birden havaya uçtu.
Sonunda kayık Galata'ya vardı ve

Sponsorlu Bağlantılar

Lamartine karaya indi. Ardından kadınla kayıkçının tartışmaya başladığını gördü. Gülerek rehberine sordu: "Bunlar niye tartışıyor? Yoksa kadın kayıkçıdan parasını mı istiyor?"
Rehber ona döndü ve cevapladı:
"Vaziyet sandığınız gibi değildir. Bu kayıkçı, Rum hanımının denize düşen böreklerinin parasını vermek istemektedir. Üstelik, yolculuk parasını da, eziyet verdiği için almak istememektedir. Rum hanım ise, suçun kayıkçıda olmadığını söyleyerek, böreklerin parasını almayı istememektedir. Üstelik, kayığa kendi rızası ile bindiği için yol parasını vermek istemektedir."

NOT: Bu öykü "Tarih Öyküleri" adlı kitaptan alınmış ve bazı yerleri özetlenmiştir.