Goldilocks Ve Üç Ayı Okuma Masalı

Bir zamanlar bir ormanın derinliklerinde kendilerine ait bir kulübede birlikte yaşayan üç ayı varmış. Bunlardan biri küçük, ufacık sevimli bir ayıydı; biri orta boy bir ayıydı, diğeri ise büyük, kocaman bir ayıydı.

 

Bir gün sabah kalktıklarında kahvaltı için kendilerine yulaf lapası hazırladılar, yulaf lapası soğurken ormanda gezinti yapmaya çıktılar. Ve onlar ormanda gezerken kulübeye küçük bir kız geldi. Bu küçük kızın beline kadar inen altın bukleli saçları vardı ve herkes ona Goldilocks derdi.

 

üç ayı ve goldilocksGoldilocks içeri girdi, merakla etrafa baktı, karnı acıkmıştı. Önce kocaman ayının yulaf lapasını tattı ve bu onun için çok sıcaktı. Sonra ortanca ayının yulaf lapasını tattı ve bu onun için çok soğuktu. Sonra küçük ayıcığın yulaf lapasına gitti ve tadına baktı. Ve bu ne çok sıcak ne de çok soğuktu, tam istediği gibi ılıktı; ve bu kahvaltıyı o kadar çok beğendi ki hepsini yedi.

 

Sonra Goldilocks üst kattaki yatak odasına gitti ve önce büyük, kocaman ayının yatağına uzandı ve sonra orta ayının yatağına uzandı ve sonunda küçük ayıcığın yatağına uzandı. Bu yatak onun için uygundu. Böylece rahatça üstünü örttü ve derin bir uykuya dalana kadar orada yattı.

 

Bu zamana kadar, üç ayı yulaf

Sponsorlu Bağlantılar

lapasının yeterince soğumuş olacağını düşündüler ve kahvaltı için heyecanla eve geldiler.

"EVİMİZDE BİRİ VAR!" dedi kocaman ayı kalın sesiyle.

"Birisi yulaf lapamı karıştırmış!” dedi ortanca ayı orta sesiyle.

Sonra küçük ayıcık kendi tabağına baktı ve lapa kabında kaşık vardı, ama lapa tamamen yenmişti.

"Birisi yulaf lapamın başına gelmiş ve hepsini yemiş!" dedi küçük ayıcık küçücük sesiyle.

 

Sonra üç ayı yukarı yatak odalarına çıktılar.

"BİRİSİ YATAĞIMDA YATMIŞ!" dedi kocaman ayı kalın, kaba, boğuk sesiyle.

"Benim de yatağımda biri yatmış!" dedi ortanca ayı orta sesiyle.

Ve küçük ayıcık yatağına bakmaya geldiğinde, yastığın üzerinde altın bukleleri dağılmış saçlar vardı ve küçük bir kızın meleksi yüzünü gördü, oradan uzaklaştı, Goldilocks derin uykudaydı.

"Biri yatağımda yatıyor ve işte burada!" dedi küçük ayıcık, küçük sevimli sesiyle.

 

Sesleri işiten Goldilocks uykudan uyandı, yataktan aşağı atladı ve kapıdan dışarı, bahçe yolundan aşağı koştu. Koştu ve büyükannesinin evine ulaşana kadar koştu. Büyükannesine ormanda yaşayan üç ayının evini anlattığında, büyükannesi şöyle dedi:

- Aman Allah'ım, ne çılgın bir hayal gücün var evladım!

Andrew Lang