Jack Ve Sihirli Fasulye Sırığı Okuma Masalı

Jack Ve Sihirli Fasulye Sırığı

Jack, babasının ölümünden sonra dul kalan annesi ile birlikte yaşıyormuş. Oldukça fakir olan Jack ve annesi kış aylarını geçirebilmek için, ellerinde kalan tek inek hariç her şeylerini satmışlar. Jack, iyi bir çocuk olmasına rağmen, tembelmiş. Annesi para kazanamayınca erzak alabilmek için ineği satmaya karar vermiş. "Jack, gel. Tut şu ineği yularından, pazara götür ve sat" demiş.

Jack ipinden sürükleyerek götürdüğü inek ile birlikte tutmuş pazarın yolunu. Yaşlı bir kadın, Jack'in yanına yaklaşarak "İneği satmayı düşünürsen, ben alırım" demiş. Jack pazara kadar gitmek zorunda kalmamasından ötürü çok mutlu bir ses ile "Evet, satacağım" diye cevap vermiş. Kadın "İnek karşılığında sana sihirli fasulye tohumları verebilirim" deyince, Jack biraz şaşırmış, "Sihirli mi?" Hemen oracıkta ineği yaşlı kadına satarak, tekrar evin yolunu tutmuş.

Annesi bu olup bitenler karşısında gözyaşlarını tutamamış "Evladım, inek bizim tek varlığımızdı. Sattığında aldığın para ile yemek alacaktık" diyerek Jack'in uzattığı fasulye tohumlarını bir çırpıda pencereden dışarıya bahçeye fırlatmış. Ertesi gün Jack uyandığında, hızla büyüyen fasulye sırıklarının gökyüzüne kadar uzandığını görmüş. "Anneee, anneee bak sihirliymiş" diye bağırarak, fasulye sırığına tırmanmaya başlamış, tam yorgunluktan kollarının tükendiği esnada sırığın düzlüğe kavuştuğu yere gelmiş. Bir bakmış ki, bulutların üstünde alabildiğince yeşilliğin ve rengarenk çiçeklerin ortasında bulmuş kendisini. Biraz ileride koskocaman bir saray durmaktaymış. Koşarak sarayın kapısına ulaşmış ve tokmağı ileri geri savurarak, kapıyı çalmış. Bu saray da dev ve karısı oturmaktaymış. Devin karısı kapıyı açınca, karşısında duran Jack'e bakarak hayretler içerisinde "Sen buraya nasıl gelebildin insan çocuk?" demiş. Jack bütün olan biteni anlattıktan sonra çok acıktığını söylemiş, devin karısı da bir şeyler ikram etmek için

Sponsorlu Bağlantılar

Jack'i içeri davet etmiş. Jack kendisine ikram edilen tavuğu afiyetle yemiş, bal şerbetini bir dikişte içmiş. Devin sesi duyulduğunda "Burada insan kokusu var. Yerim ben o insanı, hamm yaparım", devin karısı Jack'e fırına saklanmasını söylemiş. Karısı, devi yatıştırmış. Dev, sarayında bir insanın olmadığını kabullenerek, paralarını saymaya başlamış. Esneyerek uykusu gelen dev rüyalarına dalmış. Jack gizlice fırından çıkmış, devin altınlarının olduğu keseyi de alarak hızlıca evinin yolunu tutmuş.masalsitesi.com

Annesi ile yaşadığı mutlu günlerin, devden çaldığı altılar bitince, sonu da gelmiş. Jack bir kez daha sihirli fasulye sırığına tırmanarak bu defa altın yumurtlayan bir tavuk çalmış. Ama masal bu ya, tavuğu da bir başkası, Jack’den çalınca sihirli fasulyeye tekrar tırmanmaya karar vermiş.

masallar Soğuk bir sabaha uyanan Jack, sihirli fasulye sırığına tırmanmış. Fakat devin karısı bu sefer O'nu eve almayı kabul etmemiş. Hal böyle olunca Jack'de gizlice eve girmenin bir yolunu bularak, gardırobun içine saklanmış. Dev eve geldiğinde karısına gürlemiş "Sen bu evde insan mı saklıyorsun?". Karısı korkudan titreyerek "Hayır, asla" demiş. İkisi birlikte evin altını üstünü getirmelerine rağmen Jack'i bulmayı başaramamışlar. Yemeğini yiyen dev, sihirli arpin karşısına geçerek uyumaya başlamış. Arp kendi kendine bir yandan çalıyor, bir yandan da büyülü sesi ile şarkı söylüyormuş. Jack, arpi çalmaya karar vermiş, tam kucaklayıp götürüyorken, arp bağırmaya başlamış "İmdat. İmdaaat. Götürüyorlar beni" Dev, arpin sesi ile hemen kalkmış. Jack önde dev arkada, başlamış bir kovalamaca. Jack devden önce sihirli fasulye sırığından inerek "Anneeeeee, anneeee bana hemen baltayı getir" demiş. Sihirli fasulye sırıklarını dev inmeden keserek, kurtulmayı başarmış. Jack ve annesi huzur dolu, mutlu bir yaşam sürmüşler. Jack ve sihirli fasulye sırığının hikayesi ise dilden dile dolanarak yaşamaya devam etmiş.