Keloğlan İle Bulut Masalı

Bir zamanlar Anadolu'da bir garip Keloğlan yaşarmış. Çalışmayı sevmezmiş ama bizim tarladan ürün toplanacak, gel bir el atıver Keloğlan, diyen konu komşunun yardımına koşarmış. Domates, biber, patlıcan toplarmış. İş bitince para veren olmaz, sadece öğle yemeği tarhana çorbası. Eh, öğlenleri evde anam zaten tarhana çorbası pişiriyor, neden çalışıp yorulayım der ve yan gelip yatarmış.

 

Bir sabah vakti gökyüzünde bulutlar toplanmış, ortalık kararmış ve şiddetli bir yağmur başlamış. Yağdıkça yağmış ve sonunda yağmur damlaları birleşip sel olmuş. Çevrede ne ev bırakmış, ne ahır, ne tarla, ne bahçe. Hepsini silip süpürmüş, alıp götürmüş. Keloğlan ile anası bir ağaca çıkıp selden kurtulmuşlar. masalsitesi.com

 

Yağmur yarım saatte dinmiş. Keloğlan ile anası ağaçtan inmiş. Keloğlan yağmura çok kızgınmış. Yağmuru yağdıran buluta seslenmiş:

"Ey bulut, koca bulut,

Sponsorlu Bağlantılar

artık sen iyiyi unut.

Nedir derdin çabuk söyle, bakma yüzüme öyle.

Bir evi olanın evini yıktın, neden onları evsiz bıraktın?

Anamla ben de evsiz kaldık, dipsiz kuyularda dertlendik kaldık. "

 

Keloğlan'ın sitem dolu sözleri üzerine bulut dile gelmiş:

"Keloğlan, Keloğlan, utanıyorum, senin yüzüne bakamıyorum.

Ben nedensiz sinirlenirim, bolca yağar geçer giderim.

Düşünmem insanlar sağ mı kalır, hayvanlar ne olur?

Tarlaları, bahçeleri talan eder geçerim."

 

Keloğlan'ın isteği üzerine bulut zamanı yirmi dört saat önceye almış. Ertesi gün yine o bölgeye yağmur yağmış ama azar azar, beş saatte yağmış ve hiçbir yeri su basmamış, sel gelmemiş. Böylece bulut meselelerin akılcı çözümlerle başarılı olabileceğini öğrenmiş olmuş.

Serdar Yıldırım