Keloğlan Müzik İle Tanışıyor Masalı

Zamanın birinde çok yakışıklı bir Keloğlan yaşarmış. O kadar yakışıklıymış ki herkes onu görmeye gelirmiş. Onu gören hemen onunla arkadaş olur ve onunla sık sık görüşürmüş. Derken ünlü bir Müzik Hocasının kulağına kadar bu Kloğlanın yakışıklığı gitmiş. Keloğlan'ın yaşadığı yere gelmiş.

- Yakışıklılığını duydum genç adam! Seni görmeye geldim. Keloğlan:

- Buyrun efendim! görüşelim,... Müzik Hocası:

- Gerçekten yakışıklısın. Zekân da yerinde... Seni kutlarım... Eğer Annen de isterse ve sen de istersen sana Müziğin başlangıçlarını anlatmak ücretsiz öğretmek isterim. Keloğlan:

- Olur tabii ki ben hayatımda hiç müzik ile karşılaşmadım hem de tanışırız onunla...

Hoca annesi ile de konuyu konuşmuş ve annesi de izin vermiş Masalsitesi.com Hoca ile Keloğlan arasında güzel bir müzik konuşması başlamış birgün: Hoca

- Keloğlan

- Merhaba senin tam olarak adını alabilir miyim? Sana nasıl hitap ediyorlar acep?

- Bana Keloğlan derler... Ya size ne derler?

- Bana da Müzik hocası (Öğretmeni) Ali derler evlat.

- Şimdi sana müzik nedirden başlayarak biraz müzik konuşması yapacağız merak ettiğin her şeyi sorabilirsin Keloğlan!

- Olur hocam buyrun sizi dinlemekteyim şu an!...!

- Müzik demek (cep telefonundan müzik açar) şu anda duyduğun şarkıya biz müzik diyoruz. Müziğin başka türleri vardır. Türküde Müziktir.

- Türkü nedir hocam (Meraklı gözlerle hocaya bakarak)?

- Biz şu anda Türkiye denen yerde ikamet ediyoruz (yaşıyoruz) Bizim müziğimiz var. bizim müziğimize ise Türkü (Türke ait olan)

Sponsorlu Bağlantılar

deniyor Keloğlan.

- Anladım (Hocanın gözünün içine bakarak)

- Bir de TSM olarak kısaltılan Türk'e ait olan Türk'ün sanatını icra ettiği bir müzik vardır. Buna da Sanat Müziği diyoruz oğul!

- Bir örnek dinlemem (kafasından bu arada müzik dinlenir mi izlenir mi diye bir düşünce geçirerek) Mümkün mü? Hoca (Keloğlan'ın düşüncelerini okuma yeteneğine sahiptir.9):

- Önce şunu sana açıklamam lazım: Az önce kafandaki düşünceyi okudum: Müzik dinlenir izlenmez delikanlı! Bir örnek dinlemek için ise biraz beni bekle (Hoca kanununu getirir ve kanundan Nasıl Geçti Habersiz şarkısını çalmaya başlar.) Keloğlan hocayı şaşkınlıkla dinlemiş ve çok memnun olmuş...

- Hocam çok güzel basıyorsunuz...

- Keloğlan, (onun gözlerinin taaaa içine bakarak) o senin söylediğin şekilde değil bizler ona "çalmak" diyoruz. Sennin kafanda bir soru var gibi evlat! Haydi çekinme sor:!:...

- Hocam şu hırsızlık yaparkenki çalmadan bahsetmiyoruz değil mi?

- Evet Keloğlan! O dediğinden değil.

- Hocam az önce Türk Sanat Müziğini tam manasıyla TSM olarak kısaltmıştınız. Aceba Türkünün bir kısaltması yok mudur?

- Vardır tabiki Ona da THM (Türk Halk Müziği) deniyor.

- Arasındaki fark nedir hocam?

- Arasında hiçbir fark yoktur Keloğul! İkiside aynı şekilde. Çok bir fark istersen; TSM sazı Kanundur; THM sazı Bağlamadır... Tek fark budur. Keloğlanla hocası bayağı müzik hakkında konuşmuşlar. Vakit geceye doğru yaklaşmaktaymış hocası izin isteyip kalkmış ve gitmiş. Masalda burada bitmiş