Kibirli Kuğular ve Küçük Kuş Okuma Masalı

Kibirli Kuğular ve Küçük Kuş

Uzak bir ülkede bir nehir varmış. Bu nehirde çok sayıda altın kuğu yüzer, bu kuğular her altı ayda bir nehre altın tüy bırakırlarmış. Bu tüyleri o ülkenin kralına götürmek için askerler toplar, topladıkları tüyleri götürerek kralın hazinesine koyardı.

Bir gün oradan geçen evsiz bir kuş bu nehri görmüş. Bu nehirde su öyle güzel ve serin akıyormuş ki kuş burada ev kurmak ve bu nehirde yaşamak istemiş. En kısa sürede kuş bu nehrin yakınına yerleşmiş. Yerleşmiş fakat altın kuğular bu kuşu fark etmiş. Altın kuğular kuşa bağırarak bu nehrin kendilerine ait olduğunu ve kral için altın tüy bıraktıklarını söylemişler. "Burada asla kalamazsın." diye kuşa bağırıp çağırmışlar. Evsiz kuş:

- Güzel kuğular benim evim yok ve ben burada kalmak istiyorum. Size kira ödeyerek burada kalabilirim. diye yalvarmış.

kuğular gülerek demiş;

- Nasıl ödeyeceksin kirayı, senin altın tüylerin yok.

Kuş bütün yalvarmalarına rağmen altın kuğular kuşu kabul

Sponsorlu Bağlantılar

etmemişler. Evsiz kuşu altın kuğular toplanıp kovmuşlar. Kuş bu duruma çok kızmış ve "Ben size iyi bir ders vereceğim." diyerek oradan ayrılmış.

Evsiz kuş kralın yanına giderek: masalsitesi.com

- Ey Kral! Sizin nehirdeki altın kuğular çok kabalar. Ben orada kalmak istedim, çünkü evim yoktu. Onlara nehirde kalmak için çok yalvardım ama onlar altın tüyleri için sizin o nehri satın aldığınızı söylediler ve benim kovdular.

Kral evsiz kuşa hakaret ettiği için kibirli kuğulara çok kızmış. Askerlerine kibirli kuğuları getirmek için emretmiş.

Saraya gelen kuğular çok korkmuşlar. Kralın neden kendilerini çağırdığını merak etmişler. Kral onlara bakarak:

- Siz altın tüy bırakıyorsunuz diye nehrin size ait olduğunu mu düşünüyorsunuz? Krallığın hazinesi sadece sizin tüylerinizle mi sağlanıyor sanıyorsunuz, diyerek onlara bağırmış ve onları cezalandırmış. Böylece küçük kuşta nehir kenarında kendine ev yaparak uzun yıllar rahatça orada yaşamış.