Çirkin Prenses ve Bülbül Okuma Masalı

Çirkin Prenses ve Bülbül

Uzak diyarlarda, büyük bir şatoda çirkin bir prenses yaşarmış. O kadar çirkinmiş ki görenler ondan korkarmış. Bu durumuna oldukça üzülen çirkin prenses aynalara bakamaz olmuş. Şatoda bütün aynaları kaldırtmış. Hiç bir yerde kendi çirkinliğini gösterecek ayna, vazo bırakmamış. Her gün bu durumuna oldukça üzülen prenses saatlerce ağlarmış. Yıllar önce içtiği o güzel deredeki sudan dolayı bu çirkin hale gelmişti. Güzel olmak için çok çareler aramış ama bulamamıştı. Bu yüzden genç yaşta çirkin olmuş ve kimse onunla evlenmek istemiyor, hatta kaçıyormuş.

Günlerden bir gün şatonun balkonundan dışarı bakarken yanına güzel bir bülbül konmuş. Bülbül o kadar güzelmiş ki adeta renkleri ışık saçıyormuş. Çirkin prenses bülbülün bu güzelliğine hayran hayran bakarken bu sırada bülbül prensese seslenmiş:

- Merhaba, prenses çok yoruldum ve burada dinlenmek istedim. İznin var mıdır?

- Tabi güzel bülbül dinlenebilirsin.

- Fakat sen neden ağlıyordun prenses?

- Ben ağlamayayım da kimler ağlasın güzel bülbül. O kadar çirkin yüzüm var ki kimse beni görmek istemiyor. Herkes benden kaçıp, korkuyor. Aynalara küstüm.masalsitesi.com

- Üzüldüm prenses ama sen çok iyi birine benziyorsun. Bu insanlar senin çirkinliğini görüp o güzel huyunu görmüyorlar mı? İnsanlarda benim güzelliğime bakıp, sadece ondan söz ediyorlar. Belki de aslında çok kötü bir bülbülüm ama kimse buna bakmıyor. Üzülme prenses mutlaka senin çirkinliğine

Sponsorlu Bağlantılar

aldırmayan sadece güzel huyun için sevecek birini bulursun diyerek çirkin prensese veda etmiş.

Bu konuşmalardan sonra çirkin prenses az da olsa üzülmeyi bırakmış ve şatodan çıkarak ormanda biraz dolaşmak istemişti. Bülbülün söyledik gerçekten doğruydu. Çirkin olması huyunun kötü olmasından daha iyiydi. Uzun uzun dolaştıktan sonra karşısına bir genç çıktı. Bu genç çok yakışıklı ve uzun boyluydu. Atıyla giderken çirkin prensesi fark etmedi ve ona çarptı. Yere düşen çirkin prensesi hemen kaldırmak için atından inen genç prensesten özür diledi. Prenses şaşkın şaşkın gence bakarken kendisiyle konuşmasına şaşırdı. Genç yakışıklı ona kim olduğunu sordu. Onu evine götürmeyi teklif eden genç, çirkin prensesle bol bol konuştu. Ondan çok hoşlanan genç yakışıklı her gün çirkin prensesi görmeye geliyordu. Bir gün çirkin prensesle evlenmek istediğini söyledi. Çünkü onun çirkinliğinden çok onun iyi bir kişi olmasını seviyordu.  Bundan oldukça mutlu olan çirkin prenses genç yakışıklı ile evlenmeyi kabul etti. Artık çirkin olmasına üzülmeyen prenses düğün gününü sabırsızlıkla bekliyordu. Düğün sabahı uyandığında yardımcısı odaya geldi ve gözlerine inanamadı. Çirkin prenses adeta güzeller güzeli bir prenses olmuş ve büyü bozulmuştu. Çünkü artık prenses çirkin olmasına üzülmeyip kendini öyle kabul etmesi büyünün bozulmasına neden olmuştu. Böylece genç yakışıklı ile evlenip uzun yıllar mutlu mesut yaşadılar.