Mehmet Ders Çalışmayı Öğreniyor Masalı

Bu içerik, amatör çalışmaları desteklemek amacıyla yayınlanmaktadır, Siz de yazılarınızı Masal Ekle bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

- Merhaba Mehmet! Hadi gel bugün ders çalışalım mı?

Annesinin sesiydi bu. Hergün bu sözcüklerle oğulu Mehmet'e seslenirdi. Mehmet ise duymazdan gelirdi. Annesi ne yapıp ettiyse oğlunu ders çalışmaya ikna edemiyordu. Buna canı çok sıkılıyordu. Dedesi ise profesyonel ikna kabiliyetine sahipti. Annesi birçok sorunu bulunan babasına bu sorunu açamıyordu. Ama birgün dayanamadı: Önce Ahmet'e:

- Bugün dedenlere gidiyoruz canım oğlum, dedi.

Ahmet - zaten en keyif aldığı aktivite buydu- hemen kabul etti. Dedesine gittiler. Ahmet dedesini görünce çok sevindi. Dedesi onunla konuşmaya başladı:

- Mehmet Ahmet, canım torunum. Öncelikle hoşgeldin. Seni çok özlemişim. Bütün sorunlarıma ilaç gibi geldin evlat! Ama ben sana kırıldım. Mehmet:

- Niye dedeciğim? Dede:

- Sen derslerine

Sponsorlu Bağlantılar

çalışmıyormuşsun. Bu benim canımı sıkıyor, bunu duyduğumdan beri sigaraya başladım.

- Ama dede, sigara sağlığa zararlı ama...

- Bilmem artık, derslere çalışmak çok önemlidir. Dersler insanı adam eder.

- O zaman bir anlaşma yapalım dedem: Ben derslerime çalışayım, sende sigarayı bırak.

- Kağıt kalem getirin. Hemen getirmişler. Yaz bakalım: Dedem sigara içiyor, antlaşma maddeleri olarak derslerime çalışacaağıııııma ve dedemin de sigarayı bırakacağına namusum ve şerefim üzerine and içerim. Mehmet yazar ve dede torun bunu imzalarlarlar ve kağıdı ortadan ikiye keserler. Kesilen kağıdın biri Mehmet Ahmet'in diğeri ise Dede Hüsamettin'indir. Eve dönen Ahmet ve ailesi çok mutlu olurlar. Mehmet derslerine çalışır ve dede de sigarayı bırakır. Her şey ne güzeldir. Darısı ders çalışmayanların başına...