Tavus Kuşu ve Leylek Masalı

Bu içerik, amatör çalışmaları desteklemek amacıyla yayınlanmaktadır, Siz de yazılarınızı Masal Ekle bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir varmış bir yokmuş. Uzun Çöllerin arkasında bir dağ varmış. Bu dağda çeşitli hayvanlar yaşıyormuş. Bunlardan biri de yavru bir tavus kuşuymuş. Yalnız,tavusun bir tek dostu varmış,o kadar.Herkes onun tüyleri ile alay edermiş.Çünkü tüyleri yeşil değil pembeymiş.Tavusun tek dostu leylekmiş.Ama o da kışın göç edince tavus yapayalnız kalırmış.Bir gün tavusun canına tak etmiş.Doğa anaya gidip onun da göç etmesini sağlamasını istemiş.Doğa Ana şöyle demiş:

 

Sen yakınıyorsun onların alaylarından.Yakınma.Şimdi yakınlarda bir dere vardır.Orada çeşitçe kurbağalar balıklar vardır.Onlarla dost ol.Tavus dereye inmiş.Sazların arasına girmiş.Girdiği an küçük bir kurbağa yanına gelmiş.Tavus onla dost olmuş.Zamanla derenin diğer sakinleri ile de yakın arkadaş olmuş.Ama bir kötü durum varmış:Tavus onlarla dost olunca bir anda leyleği ortada bırakmış.Onunla vakit geçirmemeye,kaçmaya başlamış.Leylek ve doğa ana bu durumu fark etmiş.Bir gün Leylek Tavusla dalga geçenlerin yanına gitmiş ve onlarla dost olmuş.Ve elbette Tavus onu çok kıskanmış.Böylece kendi yaptığının nasıl olduğunu anlamış.Leylek,tavus ve kurbağalar bir daha hiç ayrılmamış.