Zalim Kral ve Bilge Adam Okuma Masalı

Zalim Kral ve Bilge Adam

Bilge adam ülke ülke gezer ve her ülkede insanlara yardım ederek, bilgilerini paylaşırdı. Günlerden bir gün yolda dinlemek için ormanda bir ağacın altında oturur. Bu sırada o ülkenin Zalim Kral’ı ormandan askerleriyle geçer. Bu sırada Zalim Kral ağaç altında oturan bilge adamın yanında durur ve kim olduğunu sorar. Bilge adam:

- Ben ülkenize uzaklardan gelen bir yabancıyım. Dinlenmek ve konaklamak için ülkenizde biraz kalacağım.

- Neden peki, sen ne iş yaparsın?

- Ben insanlara yardım eder, bildiğim şeyleri anlatırım.

- Peki o zaman anlat bakalım ne bilirsin.

- Eğer sizin sorunuz varsa, biliyorsam anlatırım.

- Peki benim yaşım kaçtır? diye Zalim Kral sorar ve onunla alay etmek ister.

- Bu konu hakkında tam bilgi veremem ama tahmin edebilirim.
masalsitesi.com
Bu cevap üzerine Zalim Kral, kahkaha atar ve bilge adamın insanları kandırdığını söyleyerek onu zindana atılmasını emreder. Bilge adam duruma oldukça

Sponsorlu Bağlantılar

şaşırır ve kendini sarayın zindanlarında bulur. Günlerden bir gün Zalim Kral çok hastalanır ve hastalığı için ülkedeki tüm doktorlar çağırılır. Fakat kimse Zalim Kral’ın hastalığını anlayamaz ve çare bulamaz. Zalim Kral ne yapacağını bilmez halde gün geçtikçe kötüleşmektedir. Zalim Kral’ın hastalandığını askerlerden duyan bilge adam onlara bir de kendisinin bakmasını istediğini söyler. Askerler Zalim Kral’a bu durumu anlatırlar. Artık hastalığı ilerlemiş olan Kral çaresiz kabul eder. Bilge adam Zalim Kral’ın hastalığını anlar ve onu iyileştirecek ilacı yapar. Çünkü daha önce ülkenin birinde aynı hastalıkta olan bir kişiyi de tanımış ve bu konuda bilgi sahibi olmuştur.

Zalim Kral hastalıktan kurtulur ve bilge adama yaptıklarından dolayı özür diler. Onu küçümsediği ve bilgisiyle alay ettiği için onu kendin affettirmek için sarayın hekimi olup, yıllarca rahat yaşamasını teklif eder.