Akıl Akıldan Üstündür Masalı

Bu içerik, amatör çalışmaları desteklemek amacıyla yayınlanmaktadır, Siz de yazılarınızı Masal Ekle bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir varmış bir yokmiş. Evvel zaman icinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken ben ninemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken zamanın birinde mektepte okuyan bir genç varmış.

 

Bu genç 4 yıl okumuş. Dördüncü yılın sonunda öğretmen 4 yıl daha okutmak istemiş ama bu genç çok ilim öğrendim bu bana yeter düşüncesiyle 4 yıl daha okumamış. Düşmüş yollara az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş en sonunda bir köye gelmiş. Ogün Cuma'ymış. İmam hutbeye çıkmış ama imam cahilmiş. Her şeyi yalan yanlış söylüyormuş. Cemaatte cahil olduğundan kimse anlamıyormuş. Her dediğine cemaat inanıyormuş. Bunu anlayan genç ayâğa kalkmış. Şöyle demiş:

Sponsorlu Bağlantılar

 

- Bu adam sizi kandırıyor. Her söylediği yalandır. Buna inanmayın

 

Herkes şaşkın şaşkın bakıyormuş.imam da şöyle demiş:

- Bu genç bizim aramıza fitne sokmaya çalışıyor. Bunu buradan çıkarın.

Genç canını zorla kurtarmış. Tekrar eski öğretmeninin yanına gitmiş. 4 yıl daha ilim öğrenmiş. Tekrar bu köye yolu düşmüş. Yine bir Cuma günü imam hutbeye çıkmış. Biraz konuşmuş. Genç ayağa kalkmışve demiş ki:

 

- Bu adam çok mübarektir. Bunun kafasından bir kıl koparan cennetliktir.

Genç düşünmüş.Ilimin insana zararı olmadiğını daha faydası olduğunu ve akıl akıldan üstün olduğunu anlamış.