Frenk Üzümü Masalı

Bu içerik, amatör çalışmaları desteklemek amacıyla yayınlanmaktadır, Siz de yazılarınızı Masal Ekle bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir varmış bir yokmuş frenk üzümü diye bir kız varmış. Bu kız frenk üzümü yemezse hasta olurmuş. Bir gün annesi bu kıza frenk üzümü bulamamış, kız hasta olmuş, annesi ne yapacağını bilememiş.

 

Zengin bir kadın varmış. o kadının frenk üzümü bahçesi varmış. Frenk üzümünün annesi bu kadının bahçesine gizlice girmiş ve üzüm toplamış.zengin kadın onu yakalamış.frenk üzümü toplayan kadın ona benim kızım frenk üzümü yemezse hastalanır demiş.zengin kadın zavallı kadına acımış ve üzümleri ona vermiş.

 

Ama bir şartla.ona kızını bana ver hem burda üzüm yer hem de iyi olmuş.kadın teklifi kabul etmiş.kız taşınmış.kız bir gün güneşli güzel bir havada camdan bakarken şehrin kıralının 3 oğlu varmış. Bu oğullar kızı görüp kavga etmeye başlamışlar. Bu kız benim olmalı diye.kız onun için kavga ettiklerini anlamış. Ve üvey anne gelip kıza cama bir daha çıkma diye uyarmış. kız söz dinleyip cama çıkmamış.kızı eleştirdikleri için kız çirkin bir kertenkeleye dönüşmüş.sonra kral bir gün oğullarını odaya çağırmış. Ve onlara oğullarım ben artık yaşlandım tahtımı birinize devretmek istiyorum demiş.fakat oğullarının uçünüde çok sevdiği için kime devredeceğini bilememiş.

 

Kral düşünmüş taşınmış karar vermiş. Bakın oğullarım benim 2 dileğimide yerine getiren tahtıma oturur demiş. Oğullar kabul etmiş. Kral bana ceviz kabuğuna tam sığacak kadar bir taş bulun demiş. Oğullar yola çıkmış.büyük oğul sağ taraftan küçük

Sponsorlu Bağlantılar

oğul sol taraftan ortanca oğul ise ortadan gitmişler. Büyük oğul birkaç tane taş bulmuş küçük oğulda ceviz kabuğuna sığacak kadar taş bulmuş ama otanca oğul bulamamaiş.öyle üzgün üzgün otururken kertenkeleye dönüşen kız ona neden üzgünsün diye sormuş? çocuk bana yardım edemezsin demiş kertenkele belki yardım ederim demiş. Çocuk durumu anlatmış kertenkele gidip isteğini yerine getirmiş. çocuk çok sevinmiş. Artik 3 oğul kıralın karşısına çıkmışlar. Büyük oğulun taşı ceviz kabuğuna sığmamış. Küçük oğulun taşını da ölçmüş o da ceviz kabuğuna çok küçük gelmiş. Ortanca oğulunki tam olmuş. Ortanca oğul birinci dileği yerine getirmiş.ve son 2. dilek bana en güzel kızı getiren tahtıma oturur demiş. Büyük oğul sağ yerden küçük oğul sol yerden ortanca oğul ise ortadan gitmiş.büyük oğul bir kız bulmuş. Küçük oğulda bulmuş. Ama ortanca oğul malesef bulamamış. Üzgün üzgün otururken kertenkele gelip neyin var diye sormuş?

 

Çocuk bu sefer dileği yerine getiremezsin demiş. Kertenkele söyle belki yardımım dokunur demiş. Çocuk durumu anlatmış. Kertenkele çocuğa benim derimi yere vur demiş. Çocuk olamaz bunu yapamam sen bana o kadar yardım ettin demiş. Ve kertenkele ısrar edince derisini yere vurmuş ve kertenkele güzeller güzeli kıza dönüşmuş çocuk ve kız saraya dönmüsler. Ortanca oğul kazanmış ve kıral o olmuş. Artık yaşlı adam ölmüş yeni kıral getirdiği kız ile evlenmiş çok mutlu olmuşlar.