Sinirli Ayı Okuma Masalı

Sinirli Ayı

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal pireler berberken uzak diyarlarda güzel bir ormanda büyük bir ayı yaşarmış. Kimseyi beğenmez, herkesten nefret edermiş. Sinirli mi sinirliymiş. Hiçbir sebep yokken, önüne çıkan herkesle kavga edermiş. Bu huyunu da bir türlü değiştiremiyormuş.

 

Günün birinde yine tersinden kalkmış. Burnundan soluyor. "Niye benim hiç arkadaşım yok? Ormandaki hayvanlar beni kıskandıkları için benimle arkadaş olmuyor." diye düşünüyormuş. Avlanmak için nehir kıyısına doğru yürümeye başlamış.

 

Nehir kıyısında balık avlamaya çalışmış ama vakit epey geçmesine rağmen, hiçbir balık avlayamamış. Öfkesi daha da artmış. Bu arada uzakta küçük bir karartı görmüş. "İşte, tam bana göre bir av" diye, o tarafa yönelmiş.

 

Karartıya yaklaşınca, onun koskocaman bir boğa olduğunu görmüş. Boğa, düşündüğünden çok daha büyükmüş ve iri boynuzları varmış. Ayının iri pençeleriyle keskin dişleri varmış. Ama böyle büyük boynuzları yokmuş. Bu durum onu daha da sinirlendirmiş.

 

Kavga için bahanesi hazırmış. Gür bir sesle kükremiş. "Sen benim av sahama izinsiz girdin. Avlanmama engel oluyorsun. Çabuk çık dışarı!"

 

Boğa, umursamaz bir tavırla geviş getirmeye devam etmiş. "Ayı kardeş, sen ot yemezsin ki! Nasıl olur da ben senin avlanmana

Sponsorlu Bağlantılar

engel olabilirim?"

 

"Onu bunu bilmem. Ya buradan çekip gidersin ya da seni paramparça ederim!" diye gürlemiş ayı.

 

Boğanın kavga etmeye hiç niyeti yokmuş. "Ayı kardeş. Bu kadar sinirlenmene ne gerek var. Bu otlak ikimize yeter de artar bile. Gel kavga edeceğimize, dost olalım. Birlikte yaşayıp gidelim." dedi. masalsitesi.com

 

Ayı, hırsından boğanın ne söylediğini bile duymuyormuş.

 

"Demek hala buradasın!" deyip, boğaya bir pençe vurmuş. Boğanın canı çok yanmış. Biraz sinirlenmiş, fakat ya sabır deyip sessizce biraz ilerideki kayalığa doğru gitmiş. Orada tekrar otlamaya başlamış. 

 

Ayı kükreyerek tekrar boğanın yanına gelmiş. Boğa: "Bak ayı kardeş. Artık kızmaya başladım. Ya uslu uslu durursun ya da senin için kötü olur!" demiş.

 

Bu söz ayıyı küplere bindirmiş. Hışımla boğanın üzerine sıçramış. Boğa, ani bir hareketle kenara çekilince, ayı kayalıklardan aşağı top gibi yuvarlanmaya başlamış ve hızla akan nehre düşmüş.

 

Pek de iyi yüzme bilmediği için güçlükle nehirden çıkabilmiş. Yavaş yavaş kayalıklara tırmanarak tekrar düştüğü yere çıkmış. Boğa hala orada beklemekteymiş.

 

Ayı, yaptığından çok utanmış. Boğadan tekrar tekrar özür dilemiş ve bir daha kimseye sinirlenmemiş.

 

Yunan Masalı