İsim Şehir Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kambur zaman içinde iki çocuk varmış. Bu iki çocuk her gün yeni oyunlar bulur oynarmış. Sürekli oynarlar, yorulmuş bir hale gelene kadar gülerlermiş. Gün geçmiş, bu iki çocuk daha başka bir oyun bulamamış. Birisi:

 

- Saklambaç oynayalım, demiş.

 

- Olmaz! Onu oynamıştık, demiş diğeri.

 

O da o zaman:

 

- İsim şehre ne dersin, demiş.

 

Diğeri kabul etmiş. Oyunda artist yokmuş. Sadece "İsim", "Şehir", "Hayvan, "Bitki" ve "Eşya varmış. Alfabetik sıraya göre ilerlemeye kara vermişler. Nedir alfabenin ilk harfi? Tabii ki 'A' harfidir. Çocuklar hemen başlamış yazmaya... Aradan beş dakika geçmiş. Bir tanesi:

 

- Süre doldu! Cevaplar söylensin, diye bağırmış.

 

- Ahmet, demiş öteki. Ya senin ki?

 

- Ih... Ali, demiş o da.

 

Gülüp eşyaya kadar gelmişler. Sonunda anlamışlar ki hepsi 50 puan almış. Gülüp sarılmışlar birbirine. Son olarak 'B' harfi gelmiş masaya. Başlamışlar yazmaya. Uzunca bir süre geçti diyelim. Yavaş yavaş gece olmuş. Hepsi o an anca bitirmiş. Bir

Sponsorlu Bağlantılar

tanesi:

 

- Okuyalım, demiş.

 

Diğeri:

 

- Bengü, demiş.

 

Diğeri de:

 

- Burak, demiş.

 

Eşyayı da bitirince bakmışlar ikisi 50 puan almış. Gülerek devam etmek istemişler. Birden anneleri:

 

- Yatma vakti çocuklar! Ranzaya bakayım, demiş.

 

Çocuklar sevinçle kağıdı masaya bırakmış. Annelerini öpüp odalarına, yatmaya gitmişler. Annenin gözü kağıtlara ilişmiş. Yazıları okuyunca gülümsemiş. İçinden "Aferin!" demiş. Birden baba gelmiş. Daha dayanamayan anne:

 

- Gel hadi gel! İsim şehre gel de oynayalım, demiş.

 

Kalemleri almışlar, başlamışlar isim şehre. Ta 'Z' harfine kadar gitmişler. 'Z' harfi bitince bakmışlar saat 00.00 olmuş. Birbirlerine:

 

- Yarın ailece oynayalım, demişler.

 

Sonra anne-baba yatağa gitmiş. Sabah olunca ne oldu tahmin edebilirsiniz. İşte böyle komşular onlar isim şehir oynar görünce:

 

- Üç kişinin bildiğini bütün köy biliyor demektir, demişler. Sonra bu söz asırlar boyu söylenmiş....

 

-SON-