İsraf Eden Oğlan Masalı

Bu içerik, amatör çalışmaları desteklemek amacıyla yayınlanmaktadır, Siz de yazılarınızı Masal Ekle bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Günlerden bir gün... Ama ne gün! Zamanlardan da çok eski zaman... Bir oğlan yaşarmış. Oğlan çok israfçıymış. Yemek yemek istemediği veya doyduğu ve tabağında yemek kaldığı vakit yemeği alır ve çöpe dökermiş. Anne-baba bu işe bir anlam verememişler. Oğullarını uyarmışlar ama nafile... Gene oğlanın bir gün canı yemek yemek istememiş. Oğlan yemeği çöpe dökmüş. Derken bir ağlama sesi duyulmuş; "Hüngürrrrrrrrrrrrrr! Hüngürrrrrrrrrrrrrrr! Hüngürrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!" Baba ve anne şaşırmışlar ama oğlan etkilenmemiş. Baba sesin geldiği yöne yönelince karşısında çöpe atılmış yemeği bulmasın mı?! Çok şaşırmış baba ve sormuş:

- Ses duydum gibi oldum aceba sizdenmiydi acep yemek kardeş?

-  Evet Hüngürrr! ses benden geliyordu. Oğulunuzdan şikâyetçiyim. Benim gibi ne kardeşim varsa hepsini çöpe attı. Onlar yavru oldukları için isyan edemediler. Fakat ben onların analarıyım. Ben isyan ediyorum.

- Oğlum yanıma gelir misin?

Nazlana nazlana gelmiş oğlu:

- Ne var baba! Oyun oynuyordum.

Sponsorlu Bağlantılar

Rahatımı bozmaya hakkın yokk!

- Sen de al şu tokatı da burnuna sok!

- Ortamın sesini dinle bakalım! ne duyuyorsun

O sırada ana yemek ağlamaya başlar. Oğlu hayretler içinde onu dinler.

- Sende hiç utanma yok mu? Hüngürrrrr Hüngürrrr! Sen bizleri yemiyorsun ve çöpe atıyorsun. Sen İsrafın daniskasını yapıyorsun. İşte israf budur. İsraf demek yemediğin yemeği çöpe atmak değildir. İsraf demek çok tutumlu olmak da değildir. Ortasını bul. Aptal!

Oğul bir utanmış, bir utanmış ki sormayın.!.!.!.!

- Özür dilerim yemek kardeş. Bir daha sizler gibi yemekleri çöpe atmayacağım... Sizi çok seviyorum.

- Hatanı anlamana sevindim delikanlı! bundan sonra daha dikkatli ol emi!

O günden sonra oğlan hiç bir şeyi israf etmemiş. Siz siz olun canlar! Hiçbir şeyi israf etmeyin emi! Varken bir daha almayın. Yemekleri çöpe atmayın. Açlık krizi ile boğuşmakta güzelim Dünyamız. Lütfen buna dikkat edin ve çevrenizde yapan varsa uyarın... Hem Günah İsraf! Kalın sağlıcakla Reşit Mert ÇÖLOK