Küçük Ayşe ve Kardeşi Okuma Masalı

Ayşe kendisinin her zaman küçük bir kardeşinin olmasını hayal ederdi. Onunla oynamak, oyuncaklarını vermek, giysilerini paylaşmak ve parka girmek istiyordu. Etrafındaki kardeşi olan arkadaşlarına hayran hayran bakar ve kendisinin kardeşi olmadığı için üzülürdü. Bu konuda annesine gelerek:

- Anne neden benimde kardeşim yok?

- Canım kızım zamanı gelince elbette senin de bir kardeşin olacak ama biraz sabırlı olmalısın.

- Hayır anne ben hemen istiyorum.

- Ayşe'cim bu konuda sabırlı olman gerekli.

Ayşe hemen kardeşinin olması istiyordu. Bunun için her gün uyumadan önce dua ederdi.

Aradan yıllar geçti ve Ayşecik okula başladı. Artık onunda bir kardeşi olmuştu. Onun için çok dua etmişti ve şimdi onu kucaklıyor, ona bakıyordu. Fakat anne ve babasının küçük kardeşine ilgisini de kıskanmaya başladı. Annesi sürekli ona bakıyor ve kendisinin artık sevilmediğini düşünüyordu. Kardeşinin ağlamasına kızıp, oyuncaklarını

Sponsorlu Bağlantılar

vermiyordu. Sürekli ona bağırıp, annesine, kardeşinin ağlamamasını ve onu susturmasını söylüyordu. Önceleri çok istediği kardeşine şimdi çok kızıyordu. Bu durumu anlayan annesi Ayşecikle konuşmak için yanına çağırdı.

– Ayşe biliyor musun küçükken tıpkı sende kardeşin gibiydin. Geceleri ağlar ve beni uykumdan uyandırırdın. Ben seni uyutmak için sabaha kadar uyumazdım. Saatlerce ağlar, seni susturmak için türlü oyunlar yapardım. Bazen evimize gelen çocuklara oyuncaklarını vermezdin. Ama bütün bunlara rağmen ben seni hep sevdim ve hep seveceğim. Bir de kardeşim olsun diye çok dua ederdin. Oysa kardeşin şimdi huysuzluk yapınca onu sevmiyorsun.

Annesini dikkatle dinledikten sonra yaptığının yanlış olduğunu anlayan Ayşe, kardeşini artık çok seveceğine ve o yaramazlık yapsa dahi onu sevmekten vazgeçmeyeceğini söyleyerek annesine sarıldı. Bir daha asla kardeşiyle kavga yapmayarak onu ömür boyunca sevdi.