Sığınılacak Ada Konulu Yazı

Sığınılacak Ada

Ünlü gezgin Thomas Cook, ilginç bir anıya tanıklık etti. Atlas Okyanusu'nun sessiz sularında, araştırma gezisinin düşsel rotasını takip ederken, çığlıklar atan milyonlarca kuşun büyülü dansına tanık oldu. Uçsuz bucaksız mavi denizin üzerinde, kuşlar havada daireler çizerek dans ediyorlardı. Ancak bu dansın ritmi bir gizemi saklıyordu; çığlık çığlık uçan kuşlar, sanki yaşamın kırılganlığını ve umutsuzluğunu anlatıyormuşçasına, kulakları sağır edercesine çığlıklarını yükseltiyorlardı.

 

Kuşların büyülü dansı, aynı zamanda trajedinin habercisiydi. Yorgun düşen bazı kuşlar, okyanusun kucaklayıcı dalgalarına kendilerini bırakıyorlardı. Bu son hareketleriyle, hayata veda ediyorlardı. Gökyüzünde çizdikleri dairelerin ardından gelen bu iniş, çaresizlik ve ölüme teslimiyetin somut bir ifadesiydi. Thomas Cook'un şahit olduğu bu manzara, sadece onun değil, bölgedeki denizcilerin ve balıkçıların da yıllarca tanıklık ettiği bir olaydı. Ancak, kuşların neden böyle davrandığı, uzun süreler boyunca bilim insanlarının bile çözemediği bir sırdı.

 

Büyük bir ironiyle, gerçeğin cevabı yıllar sonra, geçmiş yüzyılın ortalarında ortaya çıktı. Bu dramatik olayın geçtiği bölgede, eski zamanlarda bir ada yükseliyordu

Sponsorlu Bağlantılar

denizin ortasında. Kuşlar için vazgeçilmez bir mola noktası olan bu adanın yeriyse, zamanla okyanusun derinliklerine gömüldü. İnsanoğlunun bile fark etmediği bu kaybolmuş ada, göçmen kuşların serüven dolu yolculuklarında bir nevi cennet köşesiydi. Sezgisel bir şekilde, kuşlar bu adanın izini buluyor, yorucu yolculukları sırasında nefes almak ve güç toplamak adına buraya uğruyordu.

 

Ancak bir gün, adayı bulamamakla yüzleştiler. Yorgunluktan bitap düşen bedenler, adayı arayışları sırasında çığlık çığlık denizin kucağına düşmek zorunda kaldı. İşte tam da bu noktada, insan hayatının bir metaforu gizliydi.

 

Her şeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte çıkacak denli güven duyduğunuz bir arkadaş, size her zaman huzur verecek bir eş, ulaşmak için yıllardır uğraş verdiğiniz bir amaç edinebildiniz mi?

Şöyle daha bir iyi bakın çevrenize... Size gelen, size sığınan... Sizin gittiğiniz, sizin sığındığınız... Sizin bulduğunuz dostlarınızı bir düşünüverin. Sonra da bir gerçeği görüverin gözlerinizle:

Sizin durup, soluklandığınız ve kendinizi toparlayabildiğiniz kaç adanız var çevrenizde ve durup, sığınmak ve kendilerini toparlayabilmek gereksinimi duyan kaç dostunuz için siz bir adasınız?