Yaşlı Köpek Haydut Okuma Masalı

Yaşlı Köpek Haydut

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, bir köylüyle sadık bir köpeği varmış. Köpeğin adı da Haydut'muş. Haydut zamanla yaşlanıp kocamış, bütün dişleri dökülmüş, ağzıyla bir şeyi doğru dürüst, şöyle sıkıca tutup kavrayamaz hâle gelmiş.

 

Günlerden bir gün köylü adam kapısının önünde dikiliyormuş. Bir ara karısına dönüp şöyle söylemiş:

— Artık bizim Haydut iyice kocadı hanım; hiçbir işe yaradığı da yok, yarın çifteyi alıp vuracağım.

Köpeğe acıyan kadın şöyle cevap vermiş:

— Bunca yıldır sadakatle bize hizmet etti, bir kötülüğünü görmedik, yaşlı günlerinde kendisine hak ettiği bakımı göstersek daha doğru olmaz mı?

Adam öfkeyle:

— Ne söylüyorsun sen!  Aklını mı kaçırdın! İşe yaramaz hayvanı niye besleyelim... Ağzında tek bir diş kalmadı, Haydut'tan hangi hırsız korkar artık; onun için en iyisi geberip gitmek. Bize hizmet ettiyse bedava etmedi ya! Yedi içti, karnını doyurdu karşılığında.

 

Az ileride güneşte serilmiş yatan zavallı köpek, meğerse bütün konuşulanları işitmiş. masalsitesi.com Ertesi gün hayatının son günü olacağını düşününce bir üzüntüdür sarmış içini. Köpeğin yakın bir dostu varmış, o da ormandaki bir kurtmuş. Haydut, akşam olunca usulcacık evden çıkıp ormana yollanmış, kurdu bulup ertesi gün başına geleceklerden ötürü sızlanıp yakınmış kendisine.

 

Kurt da:

— Bak, dostum! Yüreğini

Sponsorlu Bağlantılar

ferah tut, seni bu beladan kurtaracağım. Aklıma güzel bir plan geldi. Yarın senin efendin karısıyla erkenden ot biçmeye gidecek, evde kimse kalmayacak; bu yüzden, çocuklarını da yanlarına alacaklar. Onlar tarlada çalışırken çocuklarını hep çit arkasındaki gölgeliğe yatırırlar. Sen de gidip çocuğun yanına uzanır, sanki ona göz kulak olmaya çalışıyormuşsun gibi yaparsın. Derken ben ormandan çıkar, çocuğu kapıp giderim. Sen de onu elimden geri almak istiyormuşsun gibi canla başla peşimden koşarsın. Ben çocuğu bir ara elimden yere düşürürüm, sen de onu kaptığın gibi doğru anne ve babasına götürürsün. Onlar da sanırlar ki, çocuğu elimden sen kurtardın ve sana karşı büyük bir şükran duygusu beslerler, seni öldürmeye kıyamayacakları gibi seni yere göğe sığdıramaz, hiçbir şeyini eksik etmezler.

 

Bu plan, köpeğin hoşuna gitmiş, ertesi gün uygulamaya koymuşlar. Tarlada çalışan köylü, kurdun çocuğunu kapıp kaçtığını görünce, basmış feryadı. Ama soma yaşlı Haydut çocuğunu kurdun elinden kurtarıp geri getirince yüzü gülmüş, köpeği sevip okşamış ve demiş ki:

— Bundan böyle kimse senin kılına dokunmayacak. Bu ihtiyarlık günlerinde yanımızda kalacak, yiyip içip yatacak, keyfine bakacaksın!

Artık yaşlı Haydut, beyler gibi bir hayat sürmeye başlamış; öyle rahatmış ki, daha fazlası can sağlığıymış.

Alman Masalı

 

Akıllı olmak bir şey değildir; önemli olan aklını kullanabilmektir. /Descartes